MagazínKoterec pre psa: ako vybrať a starať sa o neho

Ak máme na záhrade psa, čas od času musíme riešiť kam s ním. Trebárs keď príde návšteva s malými deťmi, alebo s iným psíkom. V tej chvíli sa nám hodí mať koterec pre psa.

Ak máme na záhrade psa, čas od času musíme riešiť kam s ním. Trebárs keď príde návšteva s malými deťmi, alebo s iným psíkom. V tej chvíli sa nám hodí mať koterec pre psa.
 

 

Koterec a pes

Ak na koterec učíme psa už od malička, tak pes čoskoro pochopí, že v koterci nie je za trest. Už od začiatku by mal mať pes koterec vybavený vhodne veľkú psie búdou. Tiež je dobré dávať psovi do koterca žrádlo. Nielen, že si čoskoro zvykne, že je to príjemné pravidlo, ale tiež ho v koterci nikto nebude pri žrádla rušiť.
 

Psie koterec a hygiena

Psa by sme nemali mať v koterci uzavretého neustále. Pre jeho zdravý vývoj je potrebné venovať mu dostatok pohybu mimo koterec. Tiež sa týmto pes naučí dodržiavať hygienu a nebudeme musieť upratovať v koterci psie exkrementy, ktoré sú v koterci, nielen z hygienického hľadiska, neprijateľné.
 

Ako by mal správny koterec vyzerať

Koterec pre psa by mal byť postavený v závetrí, aby pes nebol vystavený prievanu. Ak prievan hrozí, mali by sme vybrať koterec, ktorý obsahuje tri plné strany, ktoré zamedzí prievanu. Veľkosť koterca samozrejme volíme s ohľadom na rasu psa a tiež na počet užívateľov koterca. Javí sa však ako vhodnejšie mať vždy jeden koterec pre jedného psa. Koterec by mal byť samozrejme opatrený zateplenú psie búdou.
materiál koterca
 
Ideálny materiál pre konštrukciu ohrady pre psa, je pozinkovaný kov, ktorý zabraňuje korózii konštrukcie. Konštrukciu je vhodné doplniť drevenými palubovkami, ktoré sú opatrené náterom proti plesniam a vlhkosti.
 

Mrežová výplň koterca

Mreže ohrady pre psa by mali byť riešené tak, aby boli bezpečné. Mriežkovou výplní sa myslí, buď sieť s okami 50 x 50 mm alebo tyče s priemerom 8 mm s rozstupom 85 mm.
 

Podlaha koterca

Podlaha ohrady pre psa môže byť betónová, ale vhodnejšie je podlahová krytina z cetrisových dosiek. Tá môže byť navyše opatrená hobľovanými doskami.