MagazínKupujete gril? 5 vecí, ktoré musíte dodržať, aby vám nešlo o zdravie

Grilované jedlo je veľmi zdravé a chutné, milujú ho všetci. Prinášame vám prehľad 5 pravidiel, ktoré musíte dodržať, aby vám pri grilovaní nešlo o zdravie.

Grilované jedlo je veľmi zdravé a chutné, milujú ho všetci. Prinášame vám prehľad 5 pravidiel, ktoré musíte dodržať, aby vám pri grilovaní nešlo o zdravie.
 
Grilovanie nie je nijako zložité, najdôležitejšie je vybrať si správny gril a dodržiavať niekoľko zásad, vďaka nim získate zdravé, chutné a diétne pokrmy. Ak tieto princípy porušíte, môžete si vážne poškodiť svoje zdravie.
 

 

5 zásad výberu grilu


1. Kúpte si gril s reguláciou teploty

Kuracie krídelká či stehienka aj iné mäso s kosťou patrí medzi najrizikovejšie potraviny. Pokiaľ mäso opekáte pri príliš vysokej teplote, navonok je opečené, vnútri surové. Neprepečený mäso môže obsahovať choroboplodné zárodky salmonely. Tie možno zahubiť pri teplotách nad 70 stupňov Celzia.
 
Je preto vhodné, aby mal nový gril reguláciu teploty. Vyberať tak môžete elektrické alebo plynové grily. Tento typ grilov možné používať aj doma či na balkóne, bez toho aby dym obťažoval susedov. Plynový gril dodá mäsu jedinečnú chuť.
 

2. Pozor na rakovinu

Grilovanie nie je samo o sebe nijako škodlivé. To, že v ňom môžu vznikať rakovinotvorné zárodky, je spôsobené ľudskými chybami. Ak opekáte mäso nad ohňom, do ktorého potom odkvapkáva tuk, tvoria sa potom karcinogénne dym. Vďaka tomu sa potom všetky škodliviny dostanú do pokrmu. Ideálne sú preto plynové a elektrické grily.

 

3. Naučte sa zaobchádzať s grilom na uhlie

Obľúbený je predovšetkým gril na drevené uhlie. Dôvodom ich obľuby je predovšetkým nízka obstarávacia cena, jednoduchá prenosnosť. Oheň dodá mäsu úplne inú chuť, než elektrický gril. Ak grilujete na uhlie, zabráňte stekaniu tuku do ohňa, dajte si pozor na spálenie mäsa, spálené okraje pokojne odrežte.
 

4. Čistota nadovšetko

Po každej príprave gril vyčistite! Skvelé sú grily, ktoré majú odnímateľné rošty. Je potrebné ich dôkladne umývať saponátom, prilepené a spečené jedlo potom pokojne vydrhnite špeciálnymi čističi na gril. Grily s lávovými kameňmi nechajte vypáliť.
 

5. Vyberajte správne potraviny

Venujte čas nielen výbere správneho grilu, ale aj potravinám, ktoré budete grilovať. Ideálne sú na grilovanie chudé mäso, ryby, zelenina, syry. Na marinády používajte oleja, ktorým nevadí vyššie teploty, vyhnite sa napríklad olivovému, ktorý sa používa za studena.