MagazínNa čo myslieť, než si zaobstaráte pergolu

Pergoly sú obľúbené stavby nejednej záhrady, kde slúži ako miesto na príjemné posedenie a odpočinku či vhodne zatienený kút. Na čo je potrebné myslieť, než si pergolu zaobstaráte?

Pergoly sú obľúbené stavby nejednej záhrady, kde slúži ako miesto na príjemné posedenie a odpočinku či vhodne zatienený kút. Na čo je potrebné myslieť, než si pergolu zaobstaráte?
 

Kedy pergolu postaviť

Pergoly sa v našich záhradách opäť ujímajú vo veľkom. Postaviť jej konštrukcii je možné zvládnu v priebehu niekoľkých dní. Postaviť ju môžete v období od jari do jesene. Čím skôr, tým dlhšie vám v danej sezóne poslúži.
 
 

Kam ju postaviť

Pergola má byť miestom, kde si sadnete s priateľmi alebo si oddýchnete so šálkou kávy a knihou. Vyberajte preto miesto, ktoré nie je na veterné strane a zároveň má dobrú dostupnosť z domu. Správne umiestnené pergoly môžu slúžiť ako prístrešok pre gril alebo na zatienenie terasy či vstupných priestorov domov.
 
 

Aký vybrať materiál

Najobľúbenejšie sú drevené pergoly z borovice, smrekovca alebo z bukového či dubového dreva. Najmenej sa hodí smrekové či jedľové drevo, ktoré nie je tak odolné a pri opracovaní sa ľahko oštepmi. veľmi obľúbený je kanadský céder, ale tu je už potreba vyššej investície.
 
Z kovov je najvhodnejší hliník. Pergoly majú veľmi pekný dizajn, ich údržba je nenáročná, konštrukcia je veľmi ľahko zmontovateľné. Možno si vybrať mnoho farebných prevedení.
 

Na čo budem pergolu používať

Pergola nemusí slúžiť len na tienenie v záhrade. Možno ju využiť aj ako:
 
  • zastrešenie terasy
  • zatienenie grilu
  • predzáhradku reštaurácie
  • kryté státie pre vaše vozidlo
 

Aký zvoliť rozmer

Všeobecne by výška pergoly nemala presahovať 220 cm. Vyššia priestor stráca intimitu a príjemný pocit pri odpočinku. Plošné rozmery možno prispôsobiť svojim požiadavkám ako sú veľkosť terasy alebo šírka voľného priestoru medzi budovou a múrov, kde bude pergola stáť.