MagazínNa čo myslieť pri výbere bazéna

Plánujete si, ako tento rok strávite leto vo vlastnom bazéne? Je najvyšší čas si nejaký vybrať.

Plánujete si, ako tento rok strávite leto vo vlastnom bazéne? Je najvyšší čas si nejaký vybrať.
 

Kam bazén umiestniť?

Voľba bazéna je mimoriadne dôležitá. Spravidla sa jedná o vec, ktorá nám slúži na záhrade po dlhú dobu. Bazén by mal spĺňať všetky technické parametre, ale mal by dobre zapadnúť aj do záhrady. Nie je od veci prebrať umiestnenie a tvar bazéna s architektom. Bazén by nemal byť umiestnený v tieni alebo pod stromami.
 

Aké doplnky k bazénu potrebujem?

K fungovaniu bazéna nepotrebujete takmer žiadne doplnky a príslušenstvo navyše. Počas prvej sezóny je vhodné zaobstarať si nadzemný bazén s filtráciou, vďaka ktorému zistíte aké to je mať pri dome bazén, a aké prvky by ste potrebovali. Nezaobídete sa bez plachty, ktorá bazén zakryje, v prípade zapusteného bazéna sa hodí schodíky alebo rebrík. Zaobstarať si môžete protiprúd, slanú vodu, solárny ohrev a tiež napríklad solárne sprchu. Pokiaľ si zaobstaráte zastrešenie, predĺžite si kúpaciu sezónu a zvýšite bezpečnosť bazénu. Záleží len na vašich finančných možnostiach.
 

Akú vybrať konštrukciu?

Bazénové konštrukcia sa vyrába z mnohých materiálov. Vybrať si môžete plast, laminát, nerez alebo betón. Tieto materiály sa využívajú pre zapustené bazény. Plastové bazény sú najlacnejšie, majú však najnižšiu životnosť. Pozornosť venujte aj povrchu bazéna. Chemicky udržiavaná voda a UV žiareniu môžu vaňu bazéne časom zdrsniť.
 

Dôležitá je bezpečnosť

Úplne dôležitým parametrom je aj bezpečnosť bazénu, zvlášť, ak máte malé deti a alebo zvieracie miláčikov. Je vhodné vyriešiť zastrešenie, prikrývať ho plachtou alebo uzamykateľnou lamelovou roletou. Okolie bazéna nesmie byť klzké, aby nedošlo k úrazu. To platí najmä u kamennej alebo keramické dlažby.