MagazínNávod na založenie záhrady

Máte u svojho domu alebo v záhradkárskej kolónii nevyužitý priestor? Pozrite sa s nami na návod, ako na založenie záhrady, aby bola skutočne dokonalá.

Máte u svojho domu alebo v záhradkárskej kolónii nevyužitý priestor? Pozrite sa s nami na návod, ako na založenie záhrady, aby bola skutočne dokonalá.

To prvé, čo treba zohľadniť, je predstava, ako by záhrada mala vyzerať a hlavne na čo by mala slúžiť. Možností je viac:
  • Dokonale zladený priestor predovšetkým pre okrasu
  • Miesto na relaxáciu a stretávanie s priateľmi
  • Priestor pre pestovanie domácich plodín
Od toho je potrebné sa v prvej fáze odpichnúť a rozhodnúť sa, čo v rámci daných možností využiť, alebo naopak zavrhnúť. To je prvý krok. My sa teraz pozrieme spoločne na záhradu, ktorá bude univerzálne a ponúkne od každého trochu.

Upravte terén - tým návody na založenie záhrady začínajú

To prvé, bez čoho sa celkom prirodzene nezaobídete, je nevyhnutná úprava terénu. Ťažko možno predpokladať, že váš pozemok bude dokonalý. Preto odstráňte všetko nepotrebné, od rôzneho stavebného a iného odpadu, až po prebytok zeminy. Ďalej nezabudnite plochu porovnať do roviny, alebo naopak vytvoriť prvý valy tam, kde budete chcieť nerovný, treba kopcovitý alebo terasovitý terén. Prípadne spevnite terén oporným múrom.

Zamýšľam sa nad obytnú časť

Aj tá k záhrade samozrejme patrí a je prirodzene potrebné, aby ponúkla potrebné zázemie. Sem môžeme zaradiť napríklad terasu pri dome, altánok, pergolu či iné posedenie, kde si môžeme oddýchnuť, schovať sa v tieni či grilovať. Obľúbené sú tiež záhradné chatky, ktoré poslúži nielen na prebývanie či ako letná kuchynka, ale prípadne môžu čiastočne alebo úplne nahradiť kôlňu.

Plánujete pestovanie?

Aj k tomu záhrada slúži a tak návody na založenie záhrady musí zohľadniť aj tento priestor. Je potrebné myslieť na to, čo plánujete pestovať a koľko daná plodina vezme priestoru. Je rozdiel, či pôjde o drobné bylinky, alebo napríklad tekvica. Ideálne je danú sekciu už pri budovaní rozdeliť na svoje záhony. Do tejto časti záhrady samozrejme patrí aj prípadné skleníky a pareniska. Aj o nich je dobré mať jasno ešte pred tým, než kopne do zeme a začnete vytvárať jednotlivé sektory.

Myslite na estetiku i odpočinok

Naše návody na založenie záhrady zakončíme oblasťou, ktorá bude slúžiť ako relaxačné a estetická. Základom by mal byť rozhodne kvalitný trávnik, ktorý vyžaduje dostatočnú starostlivosť, hnojivo aj pravidelné kosenie. Nemali by chýbať ani drobné kríky, rovnako ako pestrofarebné kvety, poprípade záhony trvaliek alebo letničiek. Danej rastliny síce nie sú nijako na úžitok, ale k celkovej kráse záhrady prispievajú viac než dosť.

Ako na doplnky?

Či už plánujete čokoľvek, môžeme s pokojným svedomím povedať, že to na súčasnom trhu nájdete. môžu to
byť rôzne veľké kamene a podobné doplnky ako drevené brány a vstupy, studne a fontány, lehátka, hojdačky a podobne.