MagazínOchrana dreveného altánku

Ak si chceme zaobstarať záhradný altánok z dreva, musíme počítať s tým, že je potrebné drevo riadne ošetriť, aby sme ich ochránili pred vonkajšími vplyvmi. Musíme vykonať celý súbor opatrení, ktorými predĺžime životnosť altánku.

Ak si chceme zaobstarať záhradný altánok z dreva, musíme počítať s tým, že je potrebné drevo riadne ošetriť, aby sme ich ochránili pred vonkajšími vplyvmi. Musíme vykonať celý súbor opatrení, ktorými predĺžime životnosť altánku.

 

Drevené materiály

Drevo je veľmi obľúbený materiál najmä pre výrobu záhradných stavieb. Je však potrebné o neho náležite starať, aby sme predchádzali jeho poškodeniu. Hneď po spílenie stromu totiž dochádza k zníženiu vlhkosti v dreve a po odstránení kôry, je drevo veľmi náchylné na poškodenie. Je teda zrejmé, že ako sa k nám dostane, ako stavebnicový systém altánku, je potrebné urobiť niekoľko krokov vedúcich k jeho ochrane pred vonkajšími vplyvmi.
 

Biotické vplyvy

Do tejto skupiny patria drevokazné huby a plesne a živočíšni škodcovia.
 
Drevokazné huby sú najčastejšou príčinou chátrania dreva. Dobre sa im darí vo vyššej vzdušnej vlhkosti a v drevených materiáloch spôsobujú hnilobné procesy. Tým znižujú pevnosť materiálu a vedú k jeho rozkladu. Medzi drevokazné huby patrí - drevomorka, koniofora či trámovka.
 
Drevokazný škodcovia sa na rozdiel od húb vyskytujú aj v suchom dreve. Títo škodcovia sa dokážu vyvíjať v dreve po dobu niekoľkých generácií, čo vedie pri dreve k jeho chátranie, navyše je napadnuté drevo veľmi neestetické. Medzi drevokazné škodca patrí tesáriky, červotoče, hrbohlavi, pilořitka.
 

Abiotické vplyvy

Do tejto skupiny radíme poškodenie dreva poveternostnými vplyvmi. Patrí sem dážď, sneh, slnečné a UV žiarenie.
 

Konštrukčná ochrana altánku

Úlohou tejto ochrany je vytvoriť projekt altánku spôsobom, aby drevo dokázalo odolávať vplyvom prostredia. Dostatočný presah strechy altánku napomôže ochrane proti dažďu a snehu. Spoje materiálu by mali byť vyriešené tak, aby sa s nich nezdržiavala voda. Dôležité je tiež zabezpečiť pätky izoláciou, aby nenasakovaly vzlínajúcej vodu. Aj pri montáži môžeme jednotlivé diely altánku chrániť. Stavebný materiál uložíme pod zastrešenie a nebudeme ho pokladať dlhodobo priamo na zem.
 

Chemická ochrana altánku

Ak chceme, aby nám altánok dobre a dlho slúžil, nezabúdajte základný náter. Základný náter nasaje do dreva a chráni ich pr drevokaznými škodcami, navyše má aj svoje ekonomické hľadisko. Drevo v ďalších náteroch je menej nasiakavé, teda ušetríme. Základný náter necháme dôkladne preschnúť, prebrúsime ho a aplikujeme lazúru. Tie sú na trhu na olejovej alebo vodnej báze. Lazúru nanášame rovnomerne, aspoň v dvoch vrstvách. Vždy dbáme na perfektné uschnutí predchádzajúceho náteru.