MagazínPleseň v nebytových priestoroch

Pleseň je nielen nevzhľadnú, ale aj zdraviu veľmi škodlivú záležitosťou. A rovnako ako v obytných priestoroch nás trápia v dielňach, garážach a na iných miestach.

3.4.2017

Pleseň je nielen nevzhľadnú, ale aj zdraviu veľmi škodlivú záležitosťou. A rovnako ako v obytných priestoroch nás trápia v dielňach, garážach a na iných miestach.
 

 

Pleseň v nevykurovaných miestnostiach

Pokiaľ nie je garáž súčasťou domu, je pravdepodobné, že v nej nebudeme kúriť. A ak áno, tak skôr nepravidelne, pomocou mobilných ohrievačov. Vlhko, ktoré sa nedostatočne odvetráva, vsakuje sa do muriva a občasné teplo, to je prostredie, ktoré rastov plesní vyhovuje.
 

Pleseň na stenách a zdravie

Môžete podotknúť, že pleseň v garáži nie je nič neprekonateľného, ​​ale ak sa v garáži zdržujete tiež ako v dielni, je vždy dobré vedieť, že aj v občasnom kontakte sú plesne zdraviu škodlivé. Spóry plesní sa šíri vzduchom, nepríjemne zapáchajú a poškodzujú sliznice dýchacích ciest a oslabujú imunitu. Navyše na stenách nevyzerajú vôbec pekne a veľmi rýchlo sa šíri.
 

Prvá pomoc proti plesniam

Lepšie ako prvá pomoc je samozrejme prevencia, ale ak už plesne v priestore garáže máme je nutné, čo najviac znížiť vzdušnú vlhkosť. Tú znížime pravidelným vetraním, ale aj vykurovaním v chladnejšom období. Pleseň je potrebné zlikvidovať prípravky proti plesniam. Ak je však pleseň hlboko v omietke, je potreba jej kompletne odstrániť. Opätovne nahodiť, opatriť penetračným náterom a následne natrieť nátery odolnými voči plesniam.
 

Vysoká vlhkosť

Všetky tieto kroky však dlhodobo zvyšujú vlhkosť v miestnosti a je dobré zvážiť obstaranie odvlhčovače vzduchu, ktoré vzdušnú vlhkosť dokážu znížiť veľmi radikálne. Odvlhčovače bývajú vybavené nádržami na kondenzát. V prípade naplnenia nádržky sa odvlhčovač sám vypne.