MagazínPotrebujete na záhrade tieň? Využite záhradnej markízy

Úlohou tieniacej techniky v exteriéri je zachytiť slnečné lúče nad posedením alebo skôr než ak preniknú do interiéru. Podľa toho tiež pristupujeme k výberu markízy.

2.8.2017

Úlohou tieniacej techniky v exteriéri je zachytiť slnečné lúče nad posedením alebo skôr než ak preniknú do interiéru. Podľa toho tiež pristupujeme k výberu markízy.

 

Sklopná či výsuvná markíza

Sklopná markíza je ideálna k balkónům. Textílie markízy sa stiahne dole a dá sa podľa potreby sklopiť bližšie k oknám alebo balkónu. Výsuvná markíza sa hodí skôr na terasu. Chráni posedenie pred slnečnými lúčmi zhora. Slnečné žiarenie z prednej strany eliminuje volaný na markíze. Ak chceme zatieniť aj zboku vsadíme na rolovacie steny k pergolám .

Kvalitný materiál

Markízy by mali byť zhotovené z kvalitných materiálov. Klimatické zmeny spôsobujú, že je tieniaca technika značne namáhané. Je teda potrebné využívať materiály so špeciálnou úpravou. Čo sa týka nielen vhodné impregnácia textílie, ale aj povrchového ošetrenia konštrukcie markízy.

Ovládanie markízy

Cenovo výhodná avšak nie úplne pohodlná možnosť, je ručné ovládanie markízy. Ručne možno markízu vytiahnuť či uschovať pomocou kľuky alebo popruhu. Ale komfortnejšie riešenie predstavuje ovládanie pomocou motora. Optimálne riešenie predstavuje ovládanie pomocou automatiky. Automatiky funguje pomocou bezdrôtových senzorov, ktoré vyhodnotí aktuálnu situáciu a tej prispôsobí polohu markízy.


Napájanie markízy

Ak zvolíme ovládanie markízy motorom, je potrebné zvážiť spôsob ovládania a napájanie. A to možno buď pomocou kábla, kedy je ovládač prepojený s napájaním z elektrickej siete. Druhý spôsob napájania je bezdrôtový. Ten funguje buď na základe diaľkového ovládania, alebo na základe čidla. Pomocou snímača je markíza ovládaná bez nutnosti fyzickej obsluhy.