MagazínPravidlá pre efektívne vetranie skleníka

Skleník je nevyhnutným vybavením pre všetkých záhradkárov. Dôležité je vetranie, ktoré je potrebné vyriešiť už pri realizácii skleníka. Ako na to?

Skleník je nevyhnutným vybavením pre všetkých záhradkárov. Dôležité je vetranie, ktoré je potrebné vyriešiť už pri realizácii skleníka. Ako na to?
 

 

Vetranie je prvou vecou, ​​na ktorú musíte u skleníka myslieť

Aj ten najlepší skleník vám nezaistí správnu úrodu, ak podceníte svetlo, živiny a vetranie. Predovšetkým začínajúcich pestovatelia ho podceňujú. Vďaka vetranie môžete v skleníku regulovať klimatické podmienky, kedy výmena vzduchu v skleníku podnecuje rast rastlín.
 

Myslite na vetranie od začiatku

Každý sklenený aj polykarbonátový skleník musí mať vetracie klapky, ktoré možno tesne uzatvárať. V lete by mal skleníkom prúdiť vzduch viac, než v zime. Pozor však v lete na zníženie vlhkosti a v zime na jej zvýšenie. Je preto vhodné vetranie v skleníku správne kombinovať. Otvory by mali byť v streche aj v bočných stenách skleníku. Chladný vzduch vstúpi bočnými oknami, ohreje sa a vystúpi von strešným oknom. V lete by mala prebehnúť cirkulácie vzduchu v skleníku trikrát za hodinu.
 

Vetrať možno aj automaticky

Moderné sklenený skleník môže mať podobu automatického otvárania okien, kedy systém automaticky rozpozná, kedy okná otvoriť a kedy naopak utesniť. Tieto automatické systémy sú vhodné pre väčšie skleníky. Svoju úlohu zohrávajú v skleníku tiež praktická tienidlá, ktorá zabráni spáleniu rastlín priamym slnkom.
 
V horúcich dňoch nechávajte otvorené aj dvere. V chladnom období naopak udržujte čo najviac tepla. Bočné steny prípadne izolujte bublinkovou fóliou, nemusíte vetrať tak intenzívne. Plocha vetracie plochy by nemala byť menšia, než šestina plochy podlahy skleníka. Dôležitá je tiež orientácia skleníka. Južná strana je viac vystavená slnečným lúčom a nie je tu také závetrí.