MagazínPravidlá pre strihanie živých plotov

Mať krásny živý plot je snom nejedného majiteľa záhrady. Pravidelným strihaním plot hustne a vytvára peknú ochrannú stenu.

Mať krásny živý plot je snom nejedného majiteľa záhrady. Pravidelným strihaním plot hustne a vytvára peknú ochrannú stenu.
 

 

Živé ploty tvarované

Do záhrad pri rodinných domov si kupujeme živé ploty, ktoré ľubovoľne tvarujeme. Do udržiavané predzáhradky sa hodí nízky živý plot. Vyššia ploty sú náročnejšie na údržbu. Prácu vám uľahčí kvalitné plotostrihy alebo záhradnícke nožnice. Zvoliť môžete ihličnaté aj listnaté stromy.
 

Živé ploty voľne rastúce

Živé ploty voľne rastúce sú vysadené najčastejšie vo verejných parkoch a na vidieku. Oproti tvarovaným kríkom zaberú veľa miesta. Ak máte menšiu záhradu, potom si kúpte plotostrih a kríky si starostlivo tvarujte.
 

Kedy strihať živý plot?

Živé ploty začíname strihať najskôr druhý rok po ich výsadbe. Ideálna doba pre strihanie opadavých kríkov je jún a október. Husto rastúce živé ploty môžete strihať niekoľkokrát do roka. Ideálne mesiace sú jún, august a október. Ihličnaté ploty potom sestřihávejte v júni či začiatkom júla.
 

Ako a čím tvarovať živý plot

Tvar a rovinu živého plota si môžete udržiavať tak, že napnete povrázok, ktorý umiestnite na začiatok a koniec živého plota v potrebnej rovine. Vhodné záhradné náčinie vyberáme podľa veku a typu plotu. Prístroje sa líšia dĺžkou líšt, vzdialeností nožov aj výkonom motora. Plotové nožnice si môžete vybrať elektrické, benzínové i akumulátorové. Krátke lišty umožní presne tvarovať kríky, dlhé lišty sa hodí pre úpravu väčších plôch. Ak si neviete rady, ako strihať živý plot, a čím, potom je vhodné poradiť sa s odborníkom.
 
Elektrické plotostrihy sa hodí predovšetkým na krátku prácu, pre častejšie strihanie voľte benzínový alebo akumulátorový model.
 
Pri práci postupujte opatrne, aby nedošlo k zraneniu. Ak plotosřih obsluhuje nezaškolení užívateľ, mal by dbať na svoju bezpečnosť.