MagazínPríprava dreva na kúrenie

Stále viac máme snahu myslieť nielen ekonomicky, ale aj ekologicky. A kúrenie drevom je bezpochyby ekologickú variantom. Aby kúrenie drevom bolo aj ekonomické je potreba dodržať niekoľko dôležitých zásad.

4.5.2017
 
Stále viac máme snahu myslieť nielen ekonomicky, ale aj ekologicky. A kúrenie drevom je bezpochyby ekologickú variantom. Aby kúrenie drevom bolo aj ekonomické je potreba dodržať niekoľko dôležitých zásad.
 

 

Aké drevo na kúrenie zvoliť

Ideálnym drevom na kúrenie je samozrejme tvrdé drevo. Náučný slovník lesnícky uvádza, že máme dreva veľmi mäkká (smrek, borovica, jedľa, topoľ, lipa), mäkká (smrekovec, jelša, jalovec, breza), stredne tvrdá (gaštan, lieska, platan), tvrdá (dub, orech, javor , čerešňa, jabloň, jaseň, buk, hruška, slivka, agát, hrab), veľmi tvrdá (krušpán, dub plstnatý, drieň) a neobyčajne tvrdá dreva (najmä exotické dreviny ako sú eben pod.).
 

Drevo suché versus čerstvé

Samozrejme, že najlepšie k kúrenie je drevo riadne vysušené. Ale tu vyvstáva otázka, či je lepšie spracovávať drevo hneď po vyťažení alebo až po vysušení. Drevo je lepšie skladovať už naštiepané, rýchlejšie sa usuší. Navyše čerstvé drevo sa štípe ľahšie ako drevo presušené, najmä niektoré druhy drevín.
 

Spracovanie dreva

Po vyťažení dreva je dobré narezať je na ideálnu dĺžku. Pre tú býva určujúce veľkosť krbu či kotla. Ak chceme uskladniť dlhší kusy, je dobré určiť si násobok veľkosti krbu alebo kotla a také dĺžky si potom nakrátit reťazovou pílou. Do lesa je samozrejme vhodnejšie motorová píla. Narezané kláty potom naštiepať vhodným náradím. Prácu nám bezpochyby uľahčí štiepačky dreva. Štiepačky môžu byť horizontálne alebo vertikálne. Práca s nimi je fyzicky menej náročná ako so sekerou alebo Kalac a je tiež bezpečná.
 

Kam uskladniť drevo

Uskladnenie dreva v drevárne zabezpečí, že polená neleží priamo na zemi, ale v dostatočnej výške nad povrchom. Nad polenami je strieška, tým môže okolo dreva ideálne cirkulovať vzduch. Prístrešky sú veľmi stabilné a sú konštruované tak, aby sa nám sušené drevo počas zosychanie nezosúvala do strán. Prístreškov na drevo je celý rad a je len na našom vkuse a možnostiach aký si vyberieme. V ponuke predajcov sú prístrešky drevené, prístrešky plastové i plachtové alebo prístrešky zo zinkového plechu. Ideálne je prístrešok s kôlňou, do ktorej môžeme uschovať a uzamknúť záhradnú techniku ​​a iné náradie. Vhodný je aj stojan na drevo.