MagazínPríprava grilu na sezónu grilovania

Máte radi posedenie s priateľmi pri fľaši vína a pochúťok zo záhradného grilu? A patríte tiež medzi užívateľov grilov, ktorí ho "zaparkujú" na zimu do garáže a na jar sa nestačí čudovať, ako je ich záhradný gril zaneřáděný? Nezúfajte, všetko sa dá väčšinou napraviť.

Máte radi posedenie s priateľmi pri fľaši vína a pochúťok zo záhradného grilu? A patríte tiež medzi užívateľov grilov, ktorí ho "zaparkujú" na zimu do garáže a na jar sa nestačí čudovať, ako je ich záhradný gril zaneřáděný? Nezúfajte, všetko sa dá väčšinou napraviť.
 

 

Starostlivosť o gril pred začatím sezóny

Starostlivosť o záhradný gril sa líši podľa toho, aký druh grilu používame. Máme tri základné druhy grilov: Gril na uhlie, plynový gril a elektrický gril a u všetkých platí jedno dôležité pravidlo, ktorým je čistota. Pri nedodržiavaní čistoty dostávame do tela, pri konzumácii grilovaných lahôdok, veľa škodlivých látok čo je bezpochyby nežiaduce. Preto je nutné, u všetkých typov grilov, najprv odstrániť prach a skontrolovať celistvosť ich náteru. V prípade hrdzi, je nutné tieto časti zbrúsiť jemným brúsnym papierom a natrieť antikoróznym náterom. Ďalej je nutné prekontrolovať spojovacie prvky, nity a skrutky, poprípade je dotiahnuť a nefunkčné vymeniť. V dnešnej dobe sú na trhu veľmi kvalitné kefy a prípravky na čistenie grilov, s ktorými bude odstránenie nečistôt hračkou.
 
Klasický gril na drevené uhlie má jednoduchšiu konštrukciu ako gril plynový a preto sa tiež ľahšie udržiava. Problémovým miestom pri griloch je grilovacia mriežka. Môže byť veľmi znečistená alebo dokonca prasknutá a v týchto prípadoch ju odporúčame vymeniť. Ide o bežné príslušenstvo ku grilu, ktoré možno zakúpiť v žiadanom rozmere za priaznivú cenu. Ak máme mriežku čistú, odporúčame ju v silnej vrstve natrieť olejom, aby sme predchádzali pripekaniu. A aby sa grilovacia platňa neničila nešetrným užívaním, odporúčame pri grilovaní používať vhodné grilovacie náradie.
 
Plynový gril nám zaručí veľmi komfortné grilovanie, avšak má oproti grilu na drevené uhlie zložitejšie technológiu. Plynové rozvody aj tesnenia musia byť neporušené. Ale ako zistíme, že cez rozvody neuniká plyn? Jednoducho. Pomocou mydlovej vody, ktorú potrieme celé plynové rozvody a pustíme plyn. V prípade jeho úniku, sa v mieste porušenia rozvodov, vytvárajú malé bublinky. Takúto časť odporúčame neopravovať, ale ideálne diel vymeniť za nový. Kúpa nového dielu príslušenstva, nám zaistí bezpečné grilovanie.
 
Elektrický gril nebýva, vzhľadom na možnosť ovládania teploty, toľko náchylný k znečisteniu. Tento typ grilu býva využívaný skôr v uzavretých priestoroch, ako sú pergoly, zimné záhrady a altánky. Rovnako ako u ostatných typov grilov platí pravidlo dodržiavanie čistoty. A ak je neporušený elektrické vedenie grile, predstavuje tento variant veľmi pohodlné riešenie pre grilovanie v akomkoľvek počasí.
 

Starostlivosť o gril po grilovaní

Gril sme si pripravili, grilovali sme, ale čo teraz? Opäť ho "zaparkujete" len niekam do rohu záhrady. V lepšom prípade do garáže alebo pod prístrešok? Ak nám má gril slúžiť dobre a dlhodobo, je potrebné ho po každom grilovaní nechať vychladnúť a vyčistiť. V ideálnom prípade ho zabaliť do špeciálneho obalu na gril alebo uskladniť pod strechu, napríklad do záhradného domčeka.