MagazínPríprava motorovej píly na rezanie

Správna príprava motorovej píly ušetrí pílu, vlastné námahu a zaistí potrebný výkon píly.

11.4.2017
 
Správna príprava motorovej píly ušetrí pílu, vlastné námahu a zaistí potrebný výkon píly.
 

 

Príprava pohonné zmesi

Vhodný pomer benzínu a oleja je predpísaný výrobcom v návode motorovej píly. Takmer vo všetkých prípadoch sa jedná o normálny benzín s oktánovým číslom 95. Olej, ktorý sa pridáva k benzínu, je olej určený do motorových píl. Tento typ oleja má veľmi dobrú mazaciu schopnosť, jeho nevýhodou je jeho zlá rozpustnosť v benzíne. Je teda žiaduce pripravovať pohonnú zmes pred bezprostredným použitím píly a zmes v kanistri vždy dôkladne pretrepať. Nie je vhodné používať iné druhy olejov.
 

Nalievanie zmesi do motorovej píly

Pred nalievaním pohonné zmesi do nádržky píly, je potrebné najprv očistiť okolie nalievacieho priestoru píly od nečistôt. Zmes je potrebné do reťazovej píly nalievať lievikom so sitkom. Je nežiaduce, aby sa zmes rozliala po píle. Došlo by k tomu, že sa benzín po chvíľke odparí a olej, ktorý zostane, vytvorí na povrchu píly jemnú lepkavú vrstvu, na ktorú sa nalepí nečistoty. To môže viesť k zalepenie rebier valca a k miestnemu prehriatiu vojne aj piesta, čo môže byť príčina zadreného motora.
 

Olej pre mazanie pílového reťaze

Pri doplňovaní pohonnej zmesi dopĺňame tiež olej pre mazanie pílového reťaze. Používame typ oleja odporúčaného výrobcom píly, zaistíme tým, dlhú životnosť pílového reťaze.

 

Kontrola pred prácou s motorovou pílou

Pred začatím práce sa presvedčíme, či pracuje automatické mazanie pílového reťaze. Pílu podržíme s obiehajúcim reťazou proti kmeňu stromu a krajinu a po malej chvíli musia byť proti koncu lišty badateľná olejová škvrna. Ak nie je, je zrejme v mazanie pílového reťaze chyba a nemožno začať s motorovou pílou pracovať. Je Ak reťaz píly dostatočne ostrý, nie je potreba na pílu tlačiť a je žiaduce z rezu pílu vyťahovať s obiehajúcim reťazou.