MagazínPripravte sa na kúpaciu sezónu

Máte pri dome bazén? Nezabudnite na jeho pravidelnú údržbu.

Máte pri dome bazén? Nezabudnite na jeho pravidelnú údržbu.
 

 

Uvedenie bazénu do prevádzky

Než sa pustíte do napúšťanie bazéna, je potrebné ho, najmä po zime, vyčistiť od nečistôt. Starostlivo vyčistený bazén vám uľahčí prácu pri neskoršej starostlivosti o vodu. Taktiež skontrolujte filtráciu a zmerajte pH vody. Preveďte chlórovanie, ktoré je nevyhnutné.
 

Ošetrovanie bazéna

Bazén na záhradu sa nezaobíde bez riadnej starostlivosti. Jedine tak sa nebudete kúpať v zelenej vode. Vďaka starosti o bazén nehrozí zničenie fólie. Kontrolujte správnu filtráciu vody ak bude narušená, kúpanie pre vás nebude nijako príjemné. V priebehu kúpacej sezóny sa v bazéne objavujú na stenách rôzne nečistoty, usadzujú s potom na úrovni hladiny vody. Priebežne je môžete odstraňovať pomocou bazénového vysávača.
 

Odstraňovanie hrubých nečistôt

Všetky nečistoty živí mikroorganizmy, preto nečistoty na dne bazéna ako piesok, kamienky aj zotleté listy odstraňujte zmetením či odsatím. Plávajúce nečistoty vyberte pomocou sitiek. Spolu s bazénom je vhodné zaobstarať si tiež príslušenstvo pre jeho údržbu. Pomôžu tiež krycie plachty.
 

Údržba bazéna pomocou bazénovej chémie

Vodu v bazéne pravidelne dezinfikujte, aby sa v nej nevytvárali choroboplodné zárodky. To platí aj pre nadzemné bazény. Používajte chlórové prípravky, ktoré sú vo forme chlórového granulátu alebo tabliet. Ak vás v bazéne štípu oči, paradoxne ide o skutočnosť, že ste použili málo chlóru. Chlórovacie granulát a tablety zlikvidujú baktérie aj riasy.
 
Pre čistenie bazéna môžete využiť najrôznejšie bazénové čističe, výrobky odstraňujúci hrdzu a vodný kameň, zabraňujúci usadzovaniu nečistôt na stenách bazéna. Nakúpiť si môžete tiež prípravky na údržbu bazénovej fólie. Pokiaľ bazén dobre zazimujete, na jar si ušetríte prácu. Hladinu vody stačí znížiť o niekoľko centimetrov, treba odpojiť všetku techniku ​​a hadice. Potom už len stačí bazén na zimu prikryť plachtou.