MagazínPrišiel čas na zazimovanie bazéna

Ak váš záhradný bazén nie je zastrešený, nezostáva nič iné ako ho pripraviť na prečkanie zimy. Až klesnú ranné teploty pod bod mrazu, môže už byť na zazimovanie bazénu neskoro.

9.10.2017


Ak váš záhradný bazén nie je zastrešený, nezostáva nič iné ako ho pripraviť na prečkanie zimy. Až klesnú ranné teploty pod bod mrazu, môže už byť na zazimovanie bazénu neskoro.


Príprava bazéna na zimný spánok

Nielen vodu, ale aj bazén je potreba dôkladne vyčistiť. Mechanicky vyčistite usadeniny na dne i po stranách bazéna. Vyberte z bazéna schodíky a vylovte všetky nečistoty. S týmto vám môže významne pomôcť bazénový vysávač a teleskopická sieťka. Nezabudnite pri čistení filtračný systém. Filtráciu je potrebné takisto prepláchnuť dezinfekčným prostriedkom, ktorý aplikujte rovno do skimmeru.

Bazénová chémia
 

Úprava vody v bazéne je ďalším dôležitým krokom. Vhodným prípravkom upravte pH vody a pridajte dostatočné množstvo chlóru. Nakoniec aplikujte podľa návodu prípravok k zazimovanie bazénovej vody. Ten dokáže počas zimného obdobia udržať kvalitu vody v zodpovedajúcich hodnotách. Po celú dobu úpravy vody nechajte bežať filtračné zariadenie naplno, aby sa všetka chémia riadne premiešala. Nakoniec upravte hladinu vody. Znížte ju aspoň desať cm pod skimmer.


Odpojte príslušenstvo


Odpojte všetky hadice vedúce k bazénu a odstráňte z nich vodu. Demontujte tiež čerpadlo a filter a odstráňte z nich vodu. Všetko perfektne vysušte a uložte na úplne suchom mieste. Všetky bazénové príslušenstvo chráňte pred pôsobením veľmi nízkych teplôt. Nezabudnite na solárne príslušenstvo. Aj z neho je potreba vypustiť vodu, všetko vysušiť a uskladniť rovnako ako čerpadlo bazéna.
 

Zakrytý či odkrytý bazén
 

Bazén je vhodné spočiatku prekryť plachtou, aby do vody nenapadali nečistoty. Avšak po s príchodom prvej ľadovej krusty na hladine vody plachtu z bazéna odstráňte. V opačnom prípade hrozí, že je plachta zaťažená snehom a pôsobením jeho váhy spolu s nízkymi teplotami môže dôjsť k poškodeniu plachty a poťažmo i bazéna.

Tepelné čerpadlo
 

Ak máte tepelné čerpadlo, odpojte ho z elektrickej siete, vypustite z neho vodu, vysušte ho a uzavrite všetky ventily. Zaistite technológiu proti chladu a mrazu


Prezrieť viac z kategórie Bazény a príslušenstvo