MagazínPrístrešok uchová drevo v suchu

Drevom kúrime v kachliach, krboch i sporákoch. Zásoby dreva je potom potrebné správne ukryť, napríklad pod prístrešok.

Drevom kúrime v kachliach, krboch i sporákoch. Zásoby dreva je potom potrebné správne ukryť, napríklad pod prístrešok na drevo.
 
Palivové drevo musí byť suché, je povolená vlhkosť max. 20% a rovnako v ňom nesmú byť žiadne plesne a parazity. Tým docielite správneho vykurovania. Pokiaľ schovávate drevo vo vykurovanom priestore, potom čo ho dáte do krbu či do kachlí, zhorí polená ako papier a vykurovacie efekt bude nulový. Drevo patrí medzi najlacnejšie spôsob vykurovania, preto by táto investícia nemala prísť na zmar. Kúpou prístrešku sa vám peniaze rýchlo vráti v podobe úspory peňazí za vykurovanie.
 
Ak spracujeme na kúrenie guľatinu z lesa, je dôležité jej vysychanie, preto je potrebné drevo skladovať v drevenom prístrešku s dostatkom vzduchu. Skladovať je takisto potrebné už vyschnuté palivové drevo, ktoré musia byť čo najdostupnejšie. Prístrešok na drevo si môžete vybudovať sami alebo zaobstarať ako hotovú stavebnicu.
 
Väčšia prístrešok by mal byť opatrený strechou s dostatočným sklonom a pokrytú lepenkou alebo inou ľahkou krytinou. Použiť môžete aj pálené tašky, ak konštrukcia prístrešku zvládne ich ťažobu. U prístrešku je dôležitá podlaha, ktorá chráni drevo proti navlhnutia od zeme.
 
Prístrešok môže byť voľne stojace alebo kotvený na stenu domu či garáže. Prístrešky sa snažte umiestniť čo najbližšie domu, aby v zime bolo pre vás drevo ľahko dostupné, predovšetkým keď je veľa snehu. Aký prístrešok si zvolíte závisí len na vašom vkuse a vašich finančných možnostiach. Prístrešky môžu vyzerať ako malé drevené búdy, pripomínať záhradné domčeky, ale v ponukách predajcov nájdete aj plechové domčeky na drevo. Výnimkou nie je ani prepojenie prístrešku na drevo s kôlňou.