MagazínRobotické vysávače vás zbaví starostí s vysávaním

Nechcete sa trápiť s každodenným upratovaním podlahy? Uľahčite si ho s pomocou praktického robotického vysávača.

Nechcete sa trápiť s každodenným upratovaním podlahy? Uľahčite si ho s pomocou praktického robotického vysávača.

Ako môžeme robotické vysávače charakterizovať? Ako kvalitné a zaujímavé pomocníkov do domácnosti. Sú určené predovšetkým pre údržbu vašich podláh. A to úplne automatickú, bez nutnosti sa o daný vysávač nijako zložito starať. S výnimkou vysypanie nádoby na nečistoty. Inak môže daný vysávač fungovať úplne sám. A ako ho vybrať?

 

Čo by mali robotické vysávače vedieť?

Najprv sa pozrime na to, čo by mal taký robotický vysávač vedieť. To hlavné by mala byť rozhodne schopnosť dobre vysávať čo najširšiu paletu povrchov. Ako príklad je vhodné uviesť potrebné:
  • Plávajúce a drevené podlahy
  • Linolea a dlažbu
  • Koberce rôznych materiálov
Daný vysávač by mal nielen vedieť danú plochu bez ťažkostí vysať, ale tiež sa bez problémov presúvať z jednej plochy na druhú, čo je výhodné, ak využívate treba behúne.


Správna orientácia je základ

Keďže robotické vysávače fungujú úplne samé, je potrebné, aby sa dokázali ľahko orientovať v priestore a vysporiadať sa s nástrahami a prekážkami, ktoré sa v ňom nachádzajú, mali by ich teda obísť a nenarážať. A to znamená schopnosti spojené s tým, že sa v prípade prekážky pokúsi túto obísť. Správna orientácia v priestore by ale mala byť spojená aj s tým, že počas určenej doby robotický vysávač neminie ani jedno jediné miesto vo vašom byte.

Výdrž a dobíjanie

Súčasťou každého robotického vysávača býva tiež dokovacia stanica, kam si sám zájde, keď potrebuje dobiť batériu. Správny vysávač by ju mal byť schopný bez problému nájsť a zároveň by malo nabíjanie prebiehať v čo najkratšom čase. Rovnako tak je vhodné hľadieť na celkovú kapacitu batérie - aby vysávač na jedno nabitie dokázal bez problémov povysávať aj väčšiu plochu. Takže čím väčšia kapacita batérie, tým lepšie.


Čo ďalej môže robotický vysávač ponúknuť?

Prepracovanejšie a drahšie modely si zároveň vďaka samostatným kefám poradia napríklad aj s nečistotou v rohoch. Mnohé sú kombinované s mopom, takž zvládnu vysávanie aj vytieranie.

Prípadne je možné nielen ovládať, ale tiež rovno programovať tak, aby vysávali podľa vašich špecifických potrieb. Prípadne môže váš nový vysávač mať funkciu virtuálnej steny, ktorá umožňuje presne vymedziť priestor, kde sa majú pohybovať. Alebo bezpečnostné senzory, ktoré bránia pádu zo schodov.