MagazínRozdelenie nadzemných bazénov

Zvažujete zriadenie bazénu, ale netušíte, ako sa vyznať v ich neprebernom množstve? Aký si zaobstarať bazén? Samonosný, s konštrukciou, alebo bez konštrukcie? A za akého materiálu?

20.4.2017

Zvažujete zriadenie bazénu, ale netušíte, ako sa vyznať v ich neprebernom množstve? Aký si zaobstarať bazén? Samonosný, s konštrukciou, alebo bez konštrukcie? A za akého materiálu?

 

Povrchový nadzemný bazén

Ide vždy o jednoduchý bazén s kruhovým pôdorysom. Tento typ bazéna je sezónna záležitosťou, tým odpadá problém, ako je zazimovať. Nadzemné bazény sú buď samonosné, alebo s konštrukciou a je nutné stavať je na úplné rovine. Pod bazén je potom vhodné inštalovať geotextíliu, ktorá bazén chráni pred poškodením.

Samonosný bazén

Tento typ bazéna nepotrebuje konštrukciu, čo je dané tým, že sa nafúkne vzduchom lem na okraji bazéna. Tento lem je potom pri napúšťaní, vytláčaný tlakom vody nahor. Preto tento typ bazéna drží tvar a nevyleje sa.

Bazén s konštrukciou

Tomuto typu sa hovorí tiež rámový bazén, je opäť veľmi jednoduchý typ. Konštrukciu bazéna tvoria kovový, trubkový rám, do ktorého je bazénová fólia, z trojvrstvového kompozitu (PE) a PVC zavesená. Bazén vďaka konštrukcii drží svoj tvar, bez toho by bol napustený vodou.

Povrchový fóliový bazén

Tento bazén sa vyznačuje vlastnosťami zapusteného bazéna. Najmä pevnosť stien bazéna je vyššia ako pri bazéne samonosných alebo s konštrukciou. Súvislá stena býva vyrobená z pozinkovaného plechu s antikoróznou úpravou a do vnútorného priestoru sa potom, pomocou špeciálnej lišty vešia fólie, z trojvrstvového PVC. Hoci má bazén už kovové steny, nie sú dostatočne pevné na to, aby bol tento typ zapustený do zeme. Bazén je nutné zriadiť na úplne rovnú zem, pokrytú geotextíliou.

Kombinovaný fóliový bazén

Ide o bazén, ktorý sa od povrchového fóliového bazéna líšia najmä hrúbkou steny, ktorá unesie tlak zeminy, a preto ho možno zakopať aj do zeme. Tieto modely môžu byť zakopané čiastočne alebo úplne. Vnútorná stena bazéna je tvorená kompozitný vymeniteľnou fóliou. Rozdiely bývajú medzi kruhovým a oválnym pôdorysom bazéna. Lebo pri stavebných prípravách oválnych bazénov je nutné pamätať na betónovej bočnej vzpery. Pri bazéne s kruhovým pôdorysom tento problém odpadá.