MagazínSkleník v zimnom období

Zimná sezóna skončila a my našou všetku pozornosť upíname ku skleníku. Správna starostlivosť o neho nám môže zabezpečiť pekné výsledky do nasledujúceho obdobia. Ak sme boli v priebehu jesene starostliví, môžeme už skoro na jar zasiať do dokonalej pôdy.

Skleník je dobrým pomocníkom pri našom zahradničení, aby sa nám však odvďačil, musíme o neho neustále dokonale starať. A tak nielen v lete ale aj v zime je nutné pripraviť skleník na dobu odpočinku. Jedine tak zvýšime úrodnosť pôdy.

Predvianočné upratovanie

Skleník musí byť maximálne čistý. Nenechávajme upratovanie na jar, týmto predídeme vzniku plesní aj rozšírenie plevelnatých rastlín. Zároveň je čas pristúpiť k opravám. Ak nájdeme praskliny v sklenených výplniach, je vhodné ich vymeniť.

Pozrite sa na ponuku skleníkov značky Hobbytec

Čistenie výplne

Či už disponujeme výplňou z moderného polykarbonátu alebo osvedčeného skla, je potrebné ju vyčistiť. V tomto prípade nie je nutnosťou využívať chemické čističe, bohato si vystačíme s vodou alebo bežným saponátom. Polykarbonát by navyše pod špeciálnymi prípravkami mohol utrpieť mierne škody. Výborné je primiešať trochu octu, ten pôsobí ako dezinfekčný prostriedok.

Úprava pôdy

Pôdu v skleníku je potreba dôkladne prorýt. Následne ju necháme voľne ležať, aby dôkladne nepremrzne a zbavila sa nežiadúcich živín. Odporúča sa zároveň použiť hnoj. Konštrukciu skleníkov je nežiaduce nechať pod vrstvou snehu. Predovšetkým polykarbonát by mohol pod jeho ťarchou trpieť.