MagazínSprávna starostlivosť o krb

Milujete pohľad do plameňov v krbe? Venujte krbu náležitú starostlivosť a odvďačí sa vám príjemným teplom.

Milujete pohľad do plameňov v krbe? Venujte krbu náležitú starostlivosť a odvďačí sa vám príjemným teplom.
 

 

S mokrým drevom nezakúrite

Na tom, ako budete často musieť krbové kachle čistiť, závisí to, aké používate drevo, či je v dostatočnej kvalite a riadne vysušené, ale tiež to, či používate vzduchové ventily. Krb čistite každý tretí či štvrtý deň. Záleží na veľkosti kachlí, objemu nádoby na popol a frekvenciu používania kachlí. Popol vyhadzujte do popolnice, prípadne do záhonov v záhrade. Skla a dvierka čistite príslušnými čistiacimi prostriedkami. Krb aj kachle čistite aj zvonku a zásadne vychladnutá. Sklo nám v krbe čierna predovšetkým z dôvodu používania mokrého dreva.
 

Aké drevo si pripraviť do krbu?

Aby krb správne horel, je potrebné mať pripravené aj správne drevo. Dôležitá je jeho výhrevnosť. Je porovnateľná u mäkkých i tvrdých driev. Výhodou tvrdého dreva je, že nemusíte prikladať tak často. Tvrdé drevo horí pomalšie. Mäkké drevo naopak je vhodné pre rozpálení ohniska, zvládne to oveľa rýchlejšie. Ideálny je pomer 1 diel mäkkého a 3 diely tvrdého dreva. Vhodné je používať tiež zmesi dreva. Kvalitné suchá polienka vám poskytnú dostatočne veľké plamene.
 

Starostlivosť kominára

Údržbu krbu vykonávajte nielen na konci vykurovacej sezóny, ale aj na jej začiatku. Očistite povrch vnútorných i vonkajších stien a objednajte si kominára, ktorý vykoná revíziu dymovodu a vyčistí riadne komín. Práve nevyčistené komíny sú často príčinou požiarov.
 

Príjemný vzhľad

Nielen váš krb by mal vyzerať pekne. Dajte si záležať na výbere krbu či kachlí, ale aj na náčinie, ktoré potrebujeme na obsluhu krbu. Pekne môžu vyzerať aj ošítky na drevo. Okolo krbu by sme mali mať sklenenú alebo keramickú dlažbu, ktorá ladí s interiérom.