MagazínStop starým a nebezpečným cirkulárkám

Každá dobrá dielňa by mala mať stolové kotúčovú pílu. Ide o multifunkčný nástroj, ktorý umožní narezať drevo na zimu, prirezať prkénko na plot, a pod.

Každá dobrá dielňa by mala mať stolové kotúčovú pílu. Ide o multifunkčný nástroj, ktorý umožní narezať drevo na zimu, prirezať prkénko na plot, a pod.
 

 

Cirkulárka je dobrý sluha, ale nebezpečný pán

Pod pojmom cirkulárka si najčastejšie predstavíme pílu s veľkým kotúčom. Nielen v minulosti dochádzalo k mnohým úrazom spôsobeným neodbornou manipuláciou s týmto strojom. Ľudia si stále vyrábajú nebezpečné cirkuláre. Cirkulárka je predchodcom dnešnej modernej kotúčové píly.
 

Prečo je cirkulárka tak obľúbená?

Klasická stolná cirkulárka ponúka široké možnosti využitia. Poriadny kotúč a dostatočný výkon stroja umožní počas dňa narezať veľké množstvo dreva na kúrenie. Nebezpečná začína byť vo chvíli, keď nevymeníme kotúč za menšie a nepoužijeme ochranný kryt pri rezaní menších drevených plôch.
 
Bezpečnejšie variantom pre rezanie dreva je kolísková píla. Klasická cirkulárka bola pomerne nebezpečným strojom vo chvíli, keď napríklad sa odlomila vetva priamo proti vám. Moderné cirkuláre priamo určené na rezanie palivového dreva sú oveľa bezpečnejšie.
 
Pohyb dreva do cirkuláre prebieha pomocou kolísky. Nemusíte tak drevo tlačiť silou po stole. Cirkuláre s kolískou zaobstaráte veľmi lacno.
 
Ak chcete rezať dlhé pozdĺžne rezy, rozhodne to bez stolové kotúčové píly nepôjde. Aj s najlacnejším modelom môžete robiť rovné a predovšetkým bezpečné rezy. Kotúč možno ľahko vymeniť, rovnako tak nastavíte výšku pílového kotúča, nastavíte ľahko vedenie rezu. Na niektoré typy rezanie vám postačí okružná píla či chvostová píla.
 
Miesto nákupu staré nebezpečné cirkuláre na bazáre si radšej investujte do kolískové píly. Investujete tak do bezpečnosti svojej a svojich blízkych. Ponuka moderných a bezpečných strojov je veľmi pestrá. Rovnako tak možno dokupovať kotúče a ďalšie príslušenstvo, podľa svojich potrieb.