MagazínTip na dlhé cesty: autochladnička

Ak plánujete v lete dlhú cestu autom, nezaobídete sa bez autochladničky, ktorá zabráni, aby potraviny a nápoje zteplaly a podľahli skaze.

Ak plánujete v lete dlhú cestu autom, nezaobídete sa bez autochladničky, ktorá zabráni, aby potraviny a nápoje zteplaly a podľahli skaze.
 

Ako vybrať autochladničku?

Pri výbere autochladničky by sme si mali premyslieť ako často ju budeme využívať a podľa toho zvážiť investíciu. Ak chcete chladničku využívať len na kratšie vzdialenosti alebo raz za čas, potom sa neoplatí kupovať drahý model. Hľadiskom pri výbere chladničky by mala byť aj jej veľkosť. Malo by byť dôležité, či sa do chladničky zmestia aj nápoje s objemom 2 l.
 

Pasívne chladničky

Najlacnejším variantom chladničky na cesty sú pasívne chladiace boxy. Sú to prenosné chladiace tašky, do ktorých sa vloží chladiaca vložka. Tá sa vopred námrazu a udržuje stabilnú teplotu. Hodí sa len na kratšie cesty či na pikniky.
 

Termoelektrické chladničky

Tieto autochladničky sa zapojí do elektriny v aute. Majú nízku hmotnosť a patrí medzi lacnejšie varianty. Zapojený box vybíja autobatériu a je preto potrebné s tým počítať. Teplotu v boxe v lete znížite maximálne o 18 stupňov Celzia.
 

Kompresorové chladničky

Kompresorové chladničky do auta sú podstatne drahšie. Dokážu v boxe udržať teplotu až do -18 stupňov. Sú veľmi podobné bežným chladničkám do domácnosti. V aute je zapojíte do elektriny, ale sú tiež vybavené batériami. Chladnička tak vydrží v prevádzke niekoľko hodín.
 
Tento typ chladničiek funguje aj bez elektrickej energie a sú vhodné napríklad na cestu k moru. Nevýhodou je vyššia nákupná cena, vyššia hmotnosť a robustnosť. Vyrába sa aj v prenosnom vyhotovení. Výber chladničky závisí na vašich požiadavkách a na finančných možnostiach.