MagazínU plápolajúceho ohňa vás zima neohrozí

So skracujúcimi dni a chladom si uvedomíte viac než inokedy, že sa zima blíži. Máte pripravené dostatočné zásoby dreva na vykurovaciu sezónu? Ak nie, je najvyšší čas.

12.10.2017

So skracujúcimi dni a chladom si uvedomíte viac než inokedy, že sa zima blíži. Máte pripravené dostatočné zásoby dreva na vykurovaciu sezónu? Ak nie, je najvyšší čas.
 
 

Aké drevo je najvhodnejšie

Nedá sa jednoznačne povedať, že je najlepšie drevo dubové, jaseňové alebo brezové. Samozrejme, že dobre vysušené tvrdé drevo má najvyššiu výhrevnosť. Ale aj drevo ihličnanov má svoje plusy. Nie je dobré ho teda zatracovať a chcieť len tvrdý dub. Drevo z ihličnanov má vysoký obsah živíc a vďaka ktorej rýchlo vzplanie a z toho vyplýva, že drevo z ihličnanov využijete ideálne k zakúrenia v kachliach.
 

Kedy štiepať drevoDrevo možno samozrejme naštiepať kedykoľvek, ale ak chcete ku štiepanie vynaložiť, čo najmenšie úsilie, naštípejte drevo, keď je čerstvé. Ak ste to nestihli v tom pravom čase, pomôžte si hydraulickým štiepačom dreva. Štiepačky na slovenskom trhu sú vertikálne alebo horizontálne a pri ich výbere sa riaďte predovšetkým objemom naštiepaného drevo.
 

Horizontálna alebo vertikálna štípačka

 
Horizontálny štiepač na drevo je vhodnejší pre občasné spracovávanie dreva. Jeho výhodou je, že je ľahšie a skladnejší a jednoduchšie sa s ním manipuluje, ale tomu tiež zodpovedá výkon štiepačky. Horizontálna štiepačka si poradí s polenami do 50 cm dĺžky. Vertikálna štiepačka je ťažšie a má vyšší výkon. Tlakom v rozmedzí 6 - 10 ton dokáže rozštiepiť poleno aj o dĺžke cez 1m.
 

Kúpa štiepačky

 
Aby vám štiepačka kvalitne a najmä dlho slúžila, je potrebné zakúpiť ju u prevereného výrobcu. Venujte pozornosť materiálom, z ktorých je štiepačka vyrobená. Plasty nebývajú zárukou dlhej životnosti stroja, zamerajte sa na masívne celokovové konštrukcie, na polohovacie stôl i dostatočne pevná kolieska pre presun stroja. Zanedbateľná nie sú ani bezpečnostné opatrenia.
 

Nepodceňte uskladnenie dreva

Keď už vynaložíte veľké úsilie pri štiepanie dreva, je škoda, aby drevo vyšlo navnivoč zlým uskladnením Pre uskladnenie je najvhodnejší využívať dostatočne priestranné, zastrešené a vetrané drevníky. V prípade domácich krbových kachlí si potom do stojanu na drevo vedľa krbu vybavíte čisté a suché drevo a nebudete sa musieť toľko zaoberať upratovaním. Väčšina nečistôt v suchu v drevárne z dreva opadá.