MagazínUkotvenie pergoly

Stavba pergoly dnes nemusí byť nijako zložitá. Dôležitým krokom, ktorý má vplyv na jej stabilitu, je ukotvenie pergoly. Aké sú možnosti, ktorými sa môžeme vydať?

Stavba pergoly dnes nemusí být nijak složitá. Důležitým krokem, který má vliv na její stabilitu, je ukotvení pergoly. Jaké jsou možnosti, kterými se můžeme vydat?

 
 

 

Ukotvenie pergoly do fasády

Ak staviate pergolu v tesnej blízkosti rodinného domu, možno sa vydať cestou, ktorá je spojená s jej ukotvením priamo do fasády. Princíp takéhoto uchytenia pergoly je v tomto prípade pomerne jednoduchý. Do muriva ako takého prídu špeciálne skrutky, ktoré môžu bez problémov prechádzať aj izolačnou vrstvou celého domu. K nim je následne prichytená samotná pergola, čo zaisťuje vysokú stabilitu, rovnako ako istotu odolnosti. Možná je samozrejme vzájomná kombinácia aj s riešením, ktoré sa predstavíme teraz. Ide o cestu, ktorá je spojená s tým, ako ukotviť pergolu, pokiaľ ju chceme umiestniť pevne k jej podložke, teda k zemi.

Ako ukotviť pergolu, ktorá je voľne stojaca?

Ak nie je možné pergolu ukotviť k domu, alebo to z nejakého dôvodu nechceme realizovať, je možné ju ukotviť aj do zeme. Tu sa nezaobídeme bez dostatočne pevného podkladu. Odporúčané sú betónové základy, ktoré by mali mať rozmery minimálne 40 x 40 centimetrov a mali by byť minimálne meter hlboké. Samozrejme v závislosti na veľkosti pergoly. Následný postup, ako ukotviť pergolu, je už jednoduchý, pretože aj tu nám poslúži skrutky, ktoré do betónu umiestnime.


Využiť možno aj ďalšie typy skrutiek

Alternatívou tejto možnosti sú takzvané zemné skrutky, kde nie je nutné využívať betónové základy. Nevýhodou je predovšetkým menšia stabilita a tak sa hodí skutočne skôr u najmenších pergol, ktoré sú postavené na pevnej zemi, ktorá vrut zaručene udrží. U veľkých pergol nie je táto klasická možnosť príliš doporučovaná. Jedinou alternatívou sú skutočne hlboké zemné vrtuty, ktoré sa používajú napríklad aj pri drevostavbách. Takéto ukotvenie pergoly už dostačovať samozrejme môže.