MagazínUV lampy a dezinfekcia vody v záhradnom bazéne

Chcete používať menej chemických prípravkov na dezinfekciu vody v záhradnom bazéne? Potom je UV lampa tým správnym riešením.

20.4.2017
 
Chcete používať menej chemických prípravkov na dezinfekciu vody v záhradnom bazéne? Potom je UV lampa tým správnym riešením.
 

 

Princíp fungovania UV lampy

Ultrafialové čiže UV žiarenie je elektromagnetické žiarenie s vlnovou dĺžkou kratšou než svetlo. Pre človeka je neviditeľné, existujú však niektorí živočíchy, ktorí ich dokážu vnímať. Prirodzeným zdrojom UV žiarenia je Slnko. UV žiarenie je však možné vytvoriť aj umelou cestou, pomocou elektród v kremíkovej trubici naplnené ortuťovými parami. Ide o lúče, ktoré v rozmedzí 250 až 270N majú maximálnu baktericídne účinky.
 

Výhody UV lámp

UV žiarenie neovplyvňuje zápach ani chuť vody v bazéne. Nemení nijako jej zloženie a dokáže znižovať obsah viazaného chlóru. Je maximálne šetrné k ľudskému organizmu. Dezinfekcia vody pomocou UV žiarenie má tiež ekonomické hľadisko, a to zníženie množstva chemických, dezinfekčných prípravkov.
 

Nevýhody UV lámp

Za nevýhodu považujeme krátku životnosť UV lámp. Navyše žiariče s UV lúčmi môžeme považovať len ako doplnkovú metódou dezinfekcie vody v bazéne. Problém je, že so vzrastajúcou vzdialenosťou od žiariča baktericídne pôsobenia klesá a pre správnu funkciu je nutné použiť dostatočne výkonné lampy, vzhľadom na množstvo pretekajúcej vody.
 
 

Používané typy UV lámp

Monochromatické UV lampy s prietokom do 5l / sec. Vlnová dĺžka ich žiarenie je 254nm. Tieto lampy však nedokážu dezinfikovať vodu v bazénoch od enzýmov ani mikroorganizmov, iba poškodí ich DNA, a to nezaručuje ich elimináciu. Navyše sú účinné len pri teplote vody 15 - 35 ° C. Polychromatické UV lampy v rozsahu 185 - 400nm, s väčším prietokom, zaistí elimináciu mikroorganizmov v bazéne a ich funkcia je naviac nezávislá na teplote vody.