MagazínVhodná tieniaca technika nielen na záhradu

Tieniacú techniku ​​využijeme počas celého roka, nielen v lete, ako by sa mnohým mohlo zdať. Dokonca aj v noci je pre tých, ktorí bývajú vo mestskej zástavbe tieniaca technika žiaduce. Veď pouličné osvetlenie svietiace priamo do postele dokáže pekne otravovať a čo potom, keď ranné slnko budí sedmispáče.

21.7.2017
 
Tieniacú  techniku ​​využijeme počas celého roka, nielen v lete, ako by sa mnohým mohlo zdať. Dokonca aj v noci je pre tých, ktorí bývajú vo mestskej zástavbe tieniaca technika žiaduce. Veď pouličné osvetlenie svietiace priamo do postele dokáže pekne otravovať a čo potom, keď ranné slnko budí sedmispáče.
 

Rozdelenie

Tieniace techniku ​​možno rozdeliť podľa spôsobu inštalácie. A to na vnútorné a vonkajšie. Ďalej ju možno rozdeliť podľa miesta využitia, napr. Tienenie na dvere, okná, balkón, pod. Počas dňa tienenie chráni pred intenzívnym svetlom, ktoré spôsobuje nežiadúce prehrievanie interiéru. Navyše vhodné tienenie zabraňuje pohľadom zvonka a zaisťuje intimitu obyvateľov domu. Aj v zime chráni tienenie pred nízkymi slnečnými lúčmi, ale aj pred únikom tepla. A kvalitné roleta dokáže dokonca eliminovať aj hluk zvonku.
 

Interiérové ​​tienenie

Medzi vnútorné tieniacu techniku ​​radíme horizontálne i vertikálne žalúzie a rolety. Tieto možno využiť nielen v bytovej jednotke, ale aj v zimnej záhrade.
 

Exteriérové ​​tienenie

Tento typ tienenia sa využíva u rady rodinných domov, ale s úspechom je možné využiť aj na balkónoch. Ideálne je s využitím tieniacej techniky počítať už vo fáze plánovania stavby domu, potom možno rôzne schránky a lišty tienenie umiestniť pod omietku domu. Do rady exteriérové ​​tienenie radíme vonkajšie žalúzie, markízy aj rolovacie steny k pergolám. Vonkajšie tienenie možno s úspechom využiť aj v zimných záhradách.


 

Ovládanie tieniacej techniky

Všetky typy tienenia možno ovládať mechanicky. Buď popruhom, šnúrkou, kľukou alebo retiazkou. Ale kto vyskúšal ovládanie pomocou automatiky, nedá na neho dopustiť. Navyše automatiku doplniť o čidlo, ktoré samostatne vyhodnotí aktuálny stav a uvedie tieniacu techniku ​​do požadovaného stavu. Tiež možno ovládanie rozšíriť o napojenie na inteligentné riadenie domu a užívateľ si všetko potrebné naprogramuje zo svojho tabletu či mobilného telefónu.