MagazínVšetko, čo potrebujete vedieť o skleníka

Skleník je veľmi obľúbený pre pestovanie zeleniny i rastlín. Dá vám úplne nové možnosti na bohatú úrodu. Poradíme vám, akú vybrať konštrukciu, veľkosť a ako ho využívať po celý rok.

Skleník je veľmi obľúbený pre pestovanie zeleniny i rastlín. Dá vám úplne nové možnosti na bohatú úrodu. Poradíme vám, akú vybrať konštrukciu, veľkosť a ako ho využívať po celý rok.
 
Skleník urýchľuje rast rastlín, chráni ich pred poveternostnými vplyvmi, predlžuje ich sezónu. V skleníku môžete pestovať paradajky, papriky, uhorky, bazalku, melóny, ale aj orchidey, exotické ovocie, sukulenty a ďalšie.

 

Aký tvar skleníka zvoliť?

Najčastejšie sa používa obdĺžnikový pôdorys so zvislými bočnými stenami a sedlovou strechou, ktorý umožňuje najefektívnejšie využitie priestoru. Ak je dostatočne vysoká strecha, môžete pestovať kvety a zeleninu aj na policiach.
 
Skleník, ktorý má šikmé bočné steny, poskytne rastlinám veľké množstvo slnečných lúčov. Šikmé bočné steny prepustí viac svetla oproti zvislým.
 
Pultový skleník využijú tí, ktorí majú v záhrade nedostatok miesta a voľnou múr pri dome orientovanú na juh či juhovýchod.
 

Aké je vhodné stanovište pre skleník?

Skleník je potrebné umiestniť na veľmi slnečné miesto. Prebytok slnka možno regulovať rohožami, žalúziami alebo natretím stien vápenatým mliekom. Nedostatok slniečka sa naopak nijako napraviť nedá. Ideálne je umiestnenie skleníku severojužným smerom. Ak budete v skleníku pestovať rastliny aj v zime, orientujte ho na východozápad. Dôležitý je potom smer vetra.
 

Aký typ konštrukcie?

Najobľúbenejšie je kovová, pozinkovaná konštrukcia. Hliníková konštrukcia vám ponúkne najdlhšiu životnosť. Nie je nutné ho udržiavať a na výber je veľa farebných variantov. Častejšie sa používa plastová konštrukcia, ktorá má dobrú izoláciu, ale je menej odolná oproti kovu či drevu. Drevená konštrukcia pôsobí najprirodzenejšie. Je potrebné ho často udržiavať a obstarávacia cena je spravidla vyššia oproti iným materiálom.
 

Aký typ zasklenia?

Sklo prepustí svetlo najlepšie zo všetkých materiálov. Nie je vhodné pre vykurované skleníky, pretože má zlé izolačné vlastnosti. Polykarbonátové dosky majú naopak dobré izolačné vlastnosti, ale aj nižšiu priepustnosť svetla a kratšiu životnosť. Oproti sklu sú polykarbonátové skleníky takmer nerozbitné.