MagazínVšetko o stavbe záhradného domčeka

Záhradný domček je stále romantickú klasikou všetkých záhrad. Už dávno prekonal dobu, kedy slúžil len ako sklad záhradného náčinia. V poslednej rokoch sa veľká pozornosť presúva aj na jeho vzhľad a spracovanie. Súčasná ponuka tak zahŕňa široké množstvo typov, ktoré sa dajú využívať aj ako letné izbu či priestor pre domácich miláčikov.

Drevené záhradné domčeky vynikajú predovšetkým svojou jednoduchosťou pri realizácii. Ich stavba nie je zložitý proces a väčšina typov sa dá zvládnuť svojpomocne priebehu niekoľkých hodín, a to predovšetkým ak si zvolíte už prefabrikovanou verzii.

Tip: Navštívte náš e-shop a vyberte si už hotový typ záhradného domčeka. Väčšina z nich sú už pripravené a ich doprava zaberie veľmi krátky čas. V prípade záujmu vám zabezpečíme dodanie na kľúč, vrátane montáže.

Záhradný domček a stavebné povolenie

Pre záhradné domčeky platia rovnaké pravidlá ako pre mobilné domy a prístrešky pre auto. Keďže sa vo väčšine prípadov jedná o stavbu s plochou menšou ako 25 m² či nie sú potrebné základy, stavebné povolenie nie je potrebné vybavovať.

Stále je však nutné stavebný úrad navštíviť a získať jeho súhlas, či je realizácia v súlade s územným plánovaním. Záhradný domček plní funkciu stavby a vďaka tomu sa na neho vzťahujú záležitosti spojené so stavebným zákonom, rovnako ako určité požiadavky na kvalitu prevedenia.

Jak postavit zahradní domek 

Stavba záhradného domčeka prebieha v niekoľkých krokoch.

  1. Realizácia stabilného podkladu sa vykonáva, aby došlo k maximálnemu ukotvenie a bezpečnosti, odporúča sa vytvoriť betónovú dosku alebo betónové pätky (kocky).

  2. Umiestnenie podkladových lát

  3. Montáž jednotlivých stien, aby do seba dokonale zapadli. To je dôležité pre spevnenie celej konštrukcie 

  4. Po dokončení stien je na rade inštalácia štítu, ktorý musí byť inštalovaný ako celok

  5. Krokvy sa inštalujú do horizontálnej polohy vložením do vopred pripraveného montážneho priestoru.

  6. Ďalším krokom je priskrutkovanie strešných dosiek, a to zvisle do krokiev. Sem zároveň patrí umiestnenie pomocné laty a odkvapového dosky

  7. Vetrolamy nasledujú až po položení šindľovej strechy

  8. Potom už stačí správna inštalácia dverí, okien a podlahy

Na odkaze nájdete podrobný návod montáže záhradného domčeka.

Stavba záhradného domčeka krok za krokom