MagazínZáhrada: na čo sa pripraviť po zime

Pomaly sa pripravujete na jarnú záhradkársku sezónu a premýšľate, na čo sa máte tento rok tešiť? Ešte skôr, než vypukne tá pravá sezóna, je potrebné urobiť veľa vecí. Poradíme vám, na čo sa pripraviť.

Pomaly sa pripravujete na jarnú záhradkársku sezónu a premýšľate, na čo sa máte tento rok tešiť? Ešte skôr, než vypukne tá pravá sezóna, je potrebné urobiť veľa vecí. Poradíme vám, na čo sa pripraviť.
 

 

Sneh a mráz v záhrade

Zima nám ešte nedala zbohom a stále sa môže objaviť sneh a mráz. V prípade ťažkého a mokrého snehu, ho z konárov stromov a kríkov pravidelne straste, odhrňte ho z ciest a chodníkov. Naopak ho nechajte pod korunami stromu, vďaka tomu ochránite korene pred umrznutím v silných mrazoch.
 
Vyhnite sa chôdzi po premrznutom trávniku, aby ste ho nepoškodili. Citlivé rastliny a vždyzelené kríky i trvalky chráňte pred mrazom a silným vetrom.
 

Koruny stromov čakajú na prestrihanie

Pred nadchádzajúcim jarou je dobré vaše stromy prekliesniť a zbaviť ich planých výhonkov. Prehustené a zostarnuté jadroviny, ktoré je potrebné presadiť, je vhodné prestrihať a presvetliť im korunu a obrytie jeho koreňový bal.
 
Pripravte si tiež rezy kvalitných zdravých štepov ovocných stromov alebo koreňovej rezne drobného ovocia. Drevinám nevykonávajte rez za silných mrazov a každú reznú ranu alebo ranu od mrazu zamazat drevárskym voskom.
 

Pripravte trávnik a záhony na jar

Pred nadchádzajúcou sezónou sa tiež postarajte o trávnik. Prehrabnite ho, zbavte zetlelého lístia a prohnojte kompostom. Ak je rozmrznutá pôda, môžete založiť nový trávnik. Koncom marca môžete vyšliapané miesta nanovo osiať.
 
Už máte premyslené, čo budete tento rok do záhonov sadiť? Záhony prejdite kultivátorom a pohnojte je takisto kompostom. Ak chcete sadiť ranou zeleninu alebo letničky, potom pokryte záhony fóliou, aby sa rýchlejšie prehriala pôda.
 

Nezabudnite skontrolovať záhradné náčinie

Je najvyšší čas prehliadnu záhradný nábytok, ale aj pracovné náradie, bez ktorého sa práca na záhrade nezaobídu. Rýľ a motyku si nabrúste, zhrdzavené časti odstráňte kefou. Rozbité náradie vyhoďte a včas si kúpte nové, kvalitné.