MagazínZáhrada pri novostavbe

Práve sme dostavali či zrekonštruovali dom a teraz je konečne čas na záhradu a založenie trávnika. Pri založení záhrady vyvstáva niekoľko otázok a nájdenie včasné odpovede nám pomôže predísť možným problémom.

4.5.2017
 
Práve sme dostavali či zrekonštruovali dom a teraz je konečne čas na záhradu a založenie trávnika. Pri založení záhrady vyvstáva niekoľko otázok a nájdenie včasné odpovede nám pomôže predísť možným problémom.
 

 

Projekt záhrady

Po dostavbe rodinného domu je väčšinou na pozemku okolo domu značný neporiadok, zvyšky sutiny a veľa buriny. Pred založením záhrady si musíme ujasniť, na aký účel nám bude záhrada slúžiť. S jej plánovaním aj realizáciou nám ochotne pomôžu záhradní architekti, ale čo robiť v prípade, že sme sa už úplne vydali z finančných prostriedkov, a napriek tomu chceme mať záhradu útulnú aj účelnú? Je dobré vytvoriť si malý projekt sami.
 

Navrhnutie vlastné koncepcie záhrady

Spolu s ostatnými členmi rodiny je dobré prediskutovať, čo od záhrady očakávajú. Je zrejmé, že iné potreby majú rodiny s deťmi so zvieratami, iné potom ľudia, ktorí sú veľmi zamestnaní. V dnešnej dobe sa veľa rodinného života presúva práve do záhrad a možnosťou je nepreberné množstvo, tak prečo nepustiť opraty svojej fantázii práve pri plánovaní koncepcie.
 

Štýl záhrady

Štýl by mal korešpondovať so štýlom domu a mal by tiež byť prirodzene včlenený do koloritu prostredia. Nezabúdajme na zohľadnenie rozmerov a svahovitosť terénu. Na tých potom veľmi záleží pri rozvrhnutí priestoru, výbere rastlín a materiálov. Už pri plánovaní záhrady je dobré vedieť, kam postavíme altánok alebo pergolu a tiež to či pôjde o pergolu z dreva alebo z iného materiálu. Nezabúdajme ani na prístupovej cesty či spevnené plochy, pre zastrešené státie auta alebo výstavbu garáže.
 

Plán práce

Keď máme koncepciu záhrady utvorenú, je dobré si jednotlivé kroky riadne naplánovať. Energia venovaná plánovanie sa nám oplatí pri realizácii.
 

Úprava terénu

Terénne práce, patrí medzi prvé kroky. Keď sme stavali dom, záhrade sme veľa času nevenovali a našej nepozornosť nám záhrada v plnej miere vracia množstvom buriny a nežiaducich krovín. S ich odstránením nám pomôže záhradná technika, najmä vyžínače a krovinorezy. Korienky plevelnatých rastlín úspešne odstránime pomocou neselektívnych herbicídov. Po tej je terén potreba vymodelovať do žiadaných tvarov. Po hrubej modeláciu terénu nasleduje prekyprenie pôdy, v ideálnom prípade záhradnom kultivátorom čiže prevzdušňovačom. Potom necháme terén až tri týždne odpočívať. Po uplynutí tejto doby plochu opäť dorovnáme a uváľam záhradným valcom.
 

Výber rastlín na záhrade

Pri výsadbe rastlín rešpektujte aktuálne ročné obdobie, nech nie ste sklamaní pri neúspechu. Rastliny vyberajte s ohľadom na to, aby v každom ročnom období bolo na záhrade niečo zaujímavé. Na jar nám určite urobia radosť kvitnúce kríky, a svieži jarný kvietky. V lete vznešené ruže, na jeseň sa potešíme pohľadom na sfarbené lístie. Aj zima nás môže uchvátiť, treba zasneženými vždyzelenými ihličnany.
 

Starostlivosť o rastliny

Väčšina rastlín bude lepšie prospievať, ak ich budeme prihnojovať. K tomuto účelu dobre poslúži ručné rozmetadlo. V horúcich letných dňoch využijeme zavlažovanie, pomocou zavlažovacích setov. Záhrada sa nám za dobrú starostlivosť odvďačí svojou krásou a útulnosťou.