MagazínZáhradné hojdačky - možnosti, ako vybrať

Záhradné hojdačky sú originálnym doplnkom každej záhrady. Nie sú len pre zábavu detí, ale aj pre odpočinok a potešenie dospelých. Veľké hojdačky zvládnu pojať hneď niekoľko osôb naraz. Ako si hojdačku vybrať?

Záhradné hojdačky sú originálnym doplnkom každej záhrady. Nie sú len pre zábavu detí, ale aj pre odpočinok a potešenie dospelých. Veľké hojdačky zvládnu pojať hneď niekoľko osôb naraz. Ako si hojdačku vybrať?
 

 

Druhy záhradných hojdačiek

Vybrať si z nepreberného množstva modelov a farieb nie je nijako jednoduché. Existuje celý rad variantov záhradných hojdačiek, kedy možno konštrukciu napríklad rozložiť lôžko, či ju možno naopak zložiť a v zime ju uschovať v záhradnom domčeku či na pôde. V prípade, že kúpite hojdačku bez polstrovanie, je potreba dokúpiť tiež sedáky. Hojdačka má byť pohodlná.
 
 

Hojdačky podľa materiálu:

  • Drevené - sú masívne, pevnejšie a s väčšou nosnosťou oproti kovovým. Na chate či chalupe vďaka prírodnému vzhľadu nenarušujú ráz záhrady. Drevené hojdačky je potreba ošetrovať ochranným náterom, impregnáciou alebo lakom.
     
  • Kovové - sú oproti dreveným lacnejšie a hodí sa k moderným novostavbám. Kovová konštrukcia nevyžaduje žiadne zložité ošetrovanie, stačí ju raz za čas utrieť od prachu.
 

Podľa vlastností

Najdôležitejšie parametre u hojdačky sú váha a bezpečnosť. Zvoľte vždy správnu nosnosť podľa toho, koľko ľudí očakávate, že bude hojdačku využívať. Pre rodiny s deťmi vyberajte konštrukciu, kde nehrozí preklopeniu a nemá ostré hrany. Pre rodinu je vhodné vyberať modely s nosnosťou minimálne 250 kg.
 
Nezabúdajte na svoju bezpečnosť a vyberajte pevnú konštrukciu. Dôležité je tiež to, kde bude hojdačka umiestnená.


Podľa vzhľadu

Nebojte sa tiež netradičného vzhľadu hojdačiek. Hojdačka môže byť napríklad prepojená s altánkom, kedy je altánok s hojdačkou veľmi príjemným posedením. Nechýba podušky, vankúše alebo moskytiéra, ktorá vám umožní využívať hojdačku aj večer, kedy najviac lietajú komáre.
 
Ak nemáte na záhrade dostatok miesta, využite hojdacie siete alebo lehátka, ktoré sa zavesia na lanách medzi dva stromy.