MagazínZáhradný nábytok v zimnej záhrade

Zimná záhrada je priestor, ktorý väčšinou využívame nielen na pestovanie rastlín, ale aj pre odpočinok a relaxáciu. Avšak ide o prostredie, ktoré vzhľadom k vyššej vzdušnej vlhkosti môže mať nepriaznivý vplyv na bežne používaný záhradný nábytok.

10.5.2017
 
Zimná záhrada je priestor, ktorý väčšinou využívame nielen na pestovanie rastlín, ale aj pre odpočinok a relaxáciu. Avšak ide o prostredie, ktoré vzhľadom k vyššej vzdušnej vlhkosti môže mať nepriaznivý vplyv na bežne používaný záhradný nábytok.
 

 

Materiál záhradného nábytku

Vhodný záhradný nábytok volíme najmä na základe toho, aký typ zimnej záhrady máme.
 

Záhrada ako neoddelené súčasť obytného priestoru

V týchto záhradách je vzdušná vlhkosť podobná tej v obytnom priestore. Vzhľadom k záhradnému nábytku ide o výhodu. Preto naň nemusíme mať žiadne zvláštne nároky. Môžeme si užívať posedenie na čalúnenom sofa, rovnako komfortne ako na kovovom alebo ratanovom nábytku. Nie je výnimkou mať v týchto priestoroch koberce a ďalšie posedenie priamo na zemi (sedacie vaky, taburety, a pod.)
 

Záhrada ako oddelená súčasť obytného priestoru

Vlhkosť je v týchto priestoroch vyššia, ale pri voľbe vhodného typu záhradného nábytku sa nemusíme obávať, jeho poškodenie. Pre tieto typy záhrad je vhodný záhradný nábytok z exotických drevín alebo plastový nábytok.
 

Záhrada ako úplne oddelený pavilón

Vzhľadom k vysokej vzdušnej vlhkosti, je potrebné voliť záhradný nábytok z veľmi odolných materiálov. Medzi tie patria najmä plast. Plast však už dávno nemôžeme považovať za ohyzdný. Rôzne druhy umelého ratanu mnohokrát ani voľným okom nerozoznáte od drevených ratanových kresiel. Myslime na to, aby aj konštrukcia záhradného nábytku bola odolná voči korózii.
 

Drevený záhradný nábytok

Stále platí, že drevo je tradičný a veľmi obľúbený materiál. K výrobe záhradného nábytku sa používajú tvrdá a odolná dreva a nábytok je nielen pekný na pohľad, je aj príjemný na dotyk. Jeho nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a nutnosť ošetrovanie drevených povrchov.
 

Kovový záhradný nábytok

Ide o materiál veľmi pevný a ľahko sa udržuje, pretože je umývateľný. Aj keď je pevný, horšie odoláva zaťaženiu vo vlhkom prostredí. Kov je materiál, ktorý vie akumulovať teplo, čo v chlade aj pri priamom pôsobení slnečných lúčov vnímame negatívne. Vhodná je kombinácia kovu a dreva alebo umelého ratanu.
 

Ratanový nábytok

Hovoríme samozrejme o drevenom, ratanu. Tento materiál je veľmi estetický. Jeho nevýhodou je, že nie je vhodný do vlhkého prostredia a vyžaduje pravidelné povrchové ošetrenie.
 

Plastový nábytok

Hovorí sa, že čo je z plastu je ohyzdné, ale to už dávno neplatí. Plast je dnes vyrábaný v mnohých variantoch od lacnejších až po úplne luxusné kúsky. Výhoda plastového záhradného nábytku je v tom, že jeho údržba je takmer nulová.
 

Tip:

Každé posedenie je vhodné si spríjemniť polstrovaním.