MagazínZaloženie záhrady pri drevostavby

Po realizácii hlavných častí mobilného domu nastáva čas naplánovať podobu, rozmery a celkový kolorit záhrady. Ide o dôležitú súčasť, ktorá dá ráz celému miesto. Dôležité je myslieť predovšetkým na účel, nepodceňte pritom preferencie všetkých členov rodiny.

Mobilný dom je vytvorený z prírodných materiálov a tento jeho odkaz sa musí premietnuť aj do okolia. Záhrada tak nie je len miestom pre oddych, ale aj výrazný estetický prvok. A takto k nej musíme pristupovať. Ak si všetko dobre naplánujeme, vytvoríme miesto, o ktorom sa bude hovoriť.

Štýl záhrady

Podoba záhrady by mala korešpondovať so štýlom domu. Spoločne tvoria jeden celok. Ako prvý musíme zohľadniť rozmery a svahovitosť terénu. Na základe nich potom myslíme na výber rastlín a ďalších doplnkov. Samozrejme nesmieme zabúdať tiež na voľný priestor pre detské hrátky a prípadne budúce využitie.

Stavby tvorí ráz a funkčnosť

Výber záhradných stavieb a ich prevedenie je dnes prakticky neobmedzený. Štýl, rozmery a materiál opäť vyberáme podľa našich preferencií a priestorových možnostiach. K drevostavbe perfektne zapadne hliníková pergola, ktorá ponúkne posedenie za silných dažďov aj slnečných lúčov. Ak túžime predĺžiť chvíle na záhrade až do neskorých jesenných večerov, je ideálnou voľbou sezónne zimná záhrada.
 

Terénne úpravy

Ak máme rozvrhnutie záhrady starostlivo naplánované s ohľadom na všetky dôležité aspekty, môžeme sa pustiť do realizácie samotnej. Terénne práce potom patrí medzi prvé kroky. Po prvé je nutné záhradu upratať. Všetky neplechy spôsobené stavbou musíme odstrániť. Vzniknuté buriny úspešne odstránime herbicídy, alebo si môžeme pomôcť zodpovedajúcou technikou.

Celú plochu je potom nutné upraviť do žiaducich rozmerov a následne začať pripravovať na výsadbu trávnikov. Vítaným pomocníkom sa v tomto prípade stane kultivátor alebo prevzdušňovač. Po niekoľkých týždňoch odpočinku potom všetko môžeme urovnať záhradným valcom.
 

Výsadba

Skladba rastlín by mala rešpektovať aktuálne ročné obdobie. Vždy by sme mali na záhrade nájsť niečo zaujímavé. Na jar nás poteší kvitnúce kríky, na jeseň uchváti farby lístia a v zime sa môžeme kochať zasneženými ihličnany. V tomto prípade sa môžeme poradiť so záhradným architektom.