MagazínZimná záhrada a. Záhradný pavilón

Zimná záhrada je skvelým spojením interiérového komfortu a prírody, takisto môže vďaka solárnym systémom priniesť tepelný zisk.

Zimná záhrada je skvelým spojením interiérového komfortu a prírody, takisto môže vďaka solárnym systémom priniesť tepelný zisk.
 

 

Zimná záhrada a záhradný pavilón

Predtým sa namiesto zimných záhrad stavali vo šľachtických domoch záhradné pavilóny. Záhradný pavilón si je možné v moderných variantoch zaobstarať aj dnes. Záhradný pavilón prináša výhody v podobe kombinácie záhradného posedenia aj za chladnejších dní a skleníka na pestovanie rastlín.
 
Záhradný pavilón pripomína presklený záhradný altánok. Vybrať si možno z niekoľkých tvarových variantov. Záhradné pavilóny majú veľmi praktické využitie, tiež majú veľmi elegantný vzhľad. Väčšinou sú k dostaniu ako samostatne stojaca stavba, ktorú umiestnite na záhradu.
 
Ak chcete rozšíriť obytný priestor, potom je vhodným variantom zimná záhrada. Na rozdiel od pavilónu ju možno využívať celoročne. Pokiaľ máte záujem o jej celoročné využitie, je potreba aby bola postavená tak, aby ponúkala príjemnú klímu ľuďom aj rastlinám.
 
Usadenie zimnej záhrady závisí na veľkosti pozemku, ale aj dispozičným a architektonickom riešení domu. Presklená časť domu by mala byť ako pekná na pohľad, tak predovšetkým účelná. Vnútorný priestor preto starostlivo rozdeľujte. Zimná záhrada by mala mať veľkosť 15 m 2 a hĺbku minimálne 2,5 m. Na zaujímavosti dodajú zimnej záhrade nosné profily, ktoré môžu byť hliníkové alebo plastové, v rôznych farbách.

 

Dôležité je vybrať tiež vhodné zasklenie

Kým pavilón je najčastejšie presklený pomocou polykarbonátu a má ochranné bočné sklo, zimnej záhrady možno zaskliť za pomoci týchto typov skla:

  • izolačné dvojsklo - usporí náklady na energiu, vhodné pre celoročné záhradu
  • tepelne izolačné - tvoria ho dve tabule, vnútorná plocha je pokrytá tenkou vrstvou kovu
  • bezpečnostný - je vhodné na strechu zimné záhrady, tvorí ho dve a viac tabúľ, spojené tenkou vrstvou živice

Rozhodnutie, či vybrať pavilón alebo zimnú záhradu záleží na vašich finančných i priestorových možnostiach, na preferenciách a frekvencie využitie.