MagazínAko sa starať o záhradný nábytok

Záhradný nábytok spravidla nakupujeme tak, aby nám slúžil po dlhé roky. K tomu nám stačí veľmi málo - správne o neho starať. My vám poradíme, ako na to.

Záhradný nábytok spravidla nakupujeme tak, aby nám slúžil po dlhé roky. K tomu nám stačí veľmi málo - správne o neho starať. My vám poradíme, ako na to.
 

 

Starostlivosť o záhradný nábytok

Nábytok kovový alebo hliníkový nevyžaduje spravidla žiadnu zložitú údržbu. Jednoduchú údržbu vyžadujú tiež vypletané plasty. Stačí ich utrieť vlhkou handrou a aplikovať špeciálny čistič. Pomôže odstrániť mastnotu, väčšie nečistoty, olej, sadze aj odtlačky prstov.
 
Najväčší údržbu vyžaduje nábytok z masívu. Je potrebný špeciálny čistič dreva, potom je nutné ho ošetriť lakom alebo lazúrou. O masívny nábytok starajte takto na jar i na jeseň. Predĺžite tak jeho životnosť.
 
Oleje, laky a lazúry na drevo je vhodné vyberať podľa typu dreva. Na exotické dreviny ako je teak, eukalyptus a mahagón aj na európskej dreviny sa hodí oleja. Prírodné prípravky sa vpijú do dreva a chráni ho pred UV žiarením.
 
Nábytok z ratanu nevystavujte teplotám nad 40 stupňov Celzia a v zime pod 0. V mraze môže nábytok skrehnúť a ľahko praskať.
 

Teakový nábytok

Teakový nábytok vyžaduje náročnejšiu starostlivosť. Ak máte radi patinu, potom nie je potrebná jeho údržba. Medová farba sa časom mení na striebornú. Ak dávate prednosť pôvodnému sfarbenie, potom používajte na údržbu teakový olej. Povrch nábytku je potreba obrúsiť, potom aplikujte vrstvu oleja. Moderné prípravky dodajú nábytku príjemný vzhľad a zároveň ho ochráni.
 
Na záhradný nábytok pôsobí slnko, vietor, dážď i sneh. Je preto o neho náležite starať. V zime predovšetkým drevený nábytok uskladnite a chráňte pred mrazom a snehom. Nie je vhodné dávať ho do príliš teplých a suchých priestorov, naopak sa hodia garáže či zimné záhrady, prístrešky, pôdy alebo pivnice.