MagazínAký materiál zvoliť pri realizácii prístrešku pre auto - časť 1.

Nestárnoucí dřevo v novém provedení, oblíbený a variabilní hliník či svérázná ocel v nadčasovém vzhledu. Výběr materiálu přístřešku pro auto je více než pestrý a záleží opravdu na každém detailu. Co vše je potřeba zvážit? Připravili jsme pro vás 7 důležitých faktorů.

1) Účel stavby

Niektorý typy prístreškov ponúkajú ďaleko viac než len ochranu vášmu automobilu. Môžu slúžiť aj ako úložný priestor pre záhradnú techniku, na uskladnenie dreva či ako miesto pre posedenie s priateľmi. Podľa tohto potom vyberáme rozmer, typ strechy, prípadne či bude voľne stojace alebo ukotvený k domu.

Hliníkové a v dnešnej dobe aj drevené prevedenie ponúka množstvo variantov, ako celý priestor ochrániť pred vonkajšími vplyvmi. Dôležitý je predovšetkým tvar strechy, ktorý môže namiesto uzavrieť pred silným vetrom i dažďom.

2) Vzhľad domu a okolia

Prístrešok auto predstavuje významný prvok vašej záhrady. Aby sme z neho vytvorili nezabudnuteľnú stavbu, je nutné ho zladiť s okolím. Povaha domu je rozhodujúci a správny materiál môže zvýšiť jeho architektonickú hodnotu.

Drevo vyniká svojou prírodnou povahou, ktorá dokonale splynie so záhradou a okolitou zeleňou, avšak k vonkajšej fasáde vášho obydlia musí ladiť. Naopak hliník je úplne univerzálne, navyše je možné ho vybrať hneď v niekoľkých farebných prevedení. Ak sa rozhodneme prístrešok pripojiť k domu, je tou správnou voľbou.

3) Dlhá životnosť a nenáročnosť

Oceľová varianta je v tomto smere neoceniteľná. Na výrobu jej konštrukcia sa využíva tých najmodernejších postupov a vyniká tak dlhou životnosťou. To všetko umocňuje možnosť výberu doplnkov z tých najkvalitnejších materiálov, ktorými doplníme zadnej či bočnej časti. Vďaka tomu sa celá stavba stáva takmer nesmrteľnú.

Oproti drevu je hliník úplne bezúdržbovým materiálom a nevyžaduje intenzívnu starostlivosť. To však neznamená, že prírodné prevedenie stráca na svojej odolnosti. Naopak. V súčasnej dobe ho možno napríklad doplniť o strešnú krytinu z asfaltového šindľa, ktorý odolá snehu, dažďu aj krúpom, a vďaka tomu predĺži životnosť celej stavby.