MagazínNapísali o nás - Stavebníctvo a bývanie 03

Hliníkové pergoly a zimné záhrady sa stávajú novým trendom v stavebníctve - článok z roku 2020

Po pergolách a zimných záhradách z hliníka siaha čoraz viac zákazníkov. Sú konštantné, trváce a bezúdržbové. Navyše vás ochránia aj pred nepriaznivým počasím, keďže hliníkové krokvy pekne držia strechua tak nezateká. Ak si chcete aj v nadchádzajúcich zimných mesiacoch vychutnať posedenie s krásnym výhľadom na celú záhradu bez zbytočných starostí, siahnite práve po tomto variante. 

Zimná záhrada vám predĺži babie leto v kruhu blízkych s dekou na kolenách, v zime môžete zasa pozorovať sneh s plynovým alebo elektrickým ohrievačom v takom teple ako v obývačke. Zimná záhrada je však napriek svojmu prívlastku celoročnou záležitosťou.  „Počas jari si zákazníci pochvaľujú že zimnú záhradu využívajú na sadeničky a teplo privítajú aj letničky a muškáty. V lete pri otvorených segmentoch zimná záhrada plní úlohu príjemnej pergoly, nezaskočí nás ani letný dážď a v suchu sa príjemne užívajú letné dni,“  hovorí PhDr. Matúš Manik, konateľ slovenskej firmy Hobbytec. Tá vo svojej vlastnej výrobe vyprodukuje viac ako 1 000 pergol a 400 zimných záhrad ročne.

Hliníkové pergoly majú integrované odtoky vody

Prečo teda čoraz viac zákazníkov uprednostňuje hliník aj pred takým trendovým materiálom, akým je napríklad drevo? „Drevo je materiál, ktorý počas celého roka pracuje, praská, zvetráva sa a farba na ňom časom bledne. Tým si tento materiál vyžaduje neustálu starostlivosť. Prípadne miesta, ktoré sa tmelia, sú vplyvom rozťažnosti potrebné pravidelne vytesniť,“ vysvetľuje PhDr. Matúš Manik. Hliníkové pergoly a zimné záhrady naproti tomu nevyžadujú žiadnu údržbu, sú pevné, nezatekajú a majú integrované odtoky vody. Tie sa nachádzajú v prednom profile a následne sú zvedené v stĺpoch. Takže nie sú vôbec viditeľné nielen samotné zvody, ale ani kolienka či iné komponenty, ktoré do dreva nie je možné integrovať.

Zo zimnej záhrady môže byť aj dominanta domu

Zimnou záhradou si ľahko a jednoducho môžete vytvoriť ďalšiu de facto plnohodnotnú miestnosť v dome. Odborníci z firmy Hobbytec vám ju navyše vedia „ušiť“ priamo na mieru. Realizujú zimné záhrady do trojuholníka, kupoly, zastrešenie bazénov, prekrytie balkónov, ale medzi tie najzaujímavejšie realizácie patria rohové zimné záhrady do tvaru L či dokonca do tvaru U, ktoré sú umiestnené na dvoch až troch stranách domu. „Veľkou výhodou pri tomto type je zaskliť iba časť a zvyšok slúži ako pergola alebo aj prístrešok na auto,“ pokračuje konateľ firmy. 

Okrem tvaru zimnej záhrady či materiálu, z ktorého bude zhotovená, si zákazníci volia a prispôsobujú mnoho ďalších parametrov: farbu podľa RAL vzorkovníka, jeden z troch druhov zastrešenia, pevné alebo posuvné strany... Šírkou prístrešku limitovaný nebudete, hĺbku vedia v Hobbytecu zabezpečiť až štyri metre, pri polykarbonáte dokonca až sedem metrov. Zadná výška je štandardne limitovaná oknami.

Pergola môže byť predprípravou na zimnú záhradu

Ako prebieha celý proces objednávky a realizácie? Výhoda firmy Hobbytec spočíva predovšetkým v individuálnom prístupe. „Osobné stretnutie u zákazníka, poradenstvo, spoločné vyplnenie interného zameriavacieho protokolu, následné odoslanie do výroby a v neposlednom rade kompletná montáž daného produktu na kľuč. Výhodné sú aj dodacie podmienky a priaznivá cena za takto kvalitný produkt,“ vymenúva PhDr. Matúš Manik. 

Tento rok vo firme vylepšili technologický proces výroby. Produkty sú teraz dostupné v nových pevnejších a dynamickejších profiloch. Mimochodom, ak váhate, či si vybrať pergolu alebo zimnú záhradu, je tu aj jedno špeciálne riešenie. V Hobbytecu vám v prípade záujmu vedia integrovať do pergoly predprípravu na budúcu zimnú záhradu – v cene samotnej pergoly. Ak sa niekedy rozhodnete pre zimnú záhradu, realizácia je o to jednoduchšia.