MagazínRozdiel medzi fóliovníkom a skleníkom

Máte radi pestovanie ovocia a zeleniny všetkého druhu? Viete, aký je rozdiel medzi fóliovníkom a skleníkom?

Máte radi pestovanie ovocia a zeleniny všetkého druhu? Viete, aký je rozdiel medzi fóliovníkom a skleníkom?
 

 

Fóliovník a skleník

Fóliovník je jednoduchá stavba. Jej účelom je chrániť rastliny pred priamym slnkom, dažďom a vetrom. Ľudia si často myslia, že ide o lacnejší variant skleníka. Fóliovník neumožní celoročné pestovanie zeleniny a rastlín, zatiaľ čo skleník áno. Ďalšou funkciou fóliovníkov je zabrániť rýchlemu odparovaniu vlahy zo zeminy. Na druhú stranu nevie ochrániť rastliny pred prízemnými mrazíkmi.
 
Fóliovník má oceľovú konštrukciu z pozinkovaných profilov a je potiahnutý polyetylénovou kašírovanou fóliou, ktorá sa dá v prípade potreby vymeniť. Montáž je veľmi jednoduchá, rovnako je možné fóliovník kedykoľvek podľa potreby premiestniť, čo u skleníka nemožno. Musí byť dobre zabezpečené, aby ich neodvial vietor alebo nepoškodil.
 
Fóliovník nezamieňajte so skleníkom, slúži len k ochrane rastlín.

 

Skleník umožní celoročné pestovanie rastlín

 
Pre tých, ktorí si chcú predpestovať rastliny alebo ich pestovať po celý rok, je lepšie variantom skleník. Vhodné sú skleníky vyrobené z polykarbonátu, ktoré sú veľmi odolné, majú výborné tepelno-izolačné vlastnosti a ich údržba je úplne nenáročná. Ďalším variantom sú skleníky s klasickým sklom. Je potrebné, aby mal skleník dostatočný počet okien pre ventiláciu.
 
Tiež skleník zvládnete postaviť svojpomocne. Pre jeho umiestnenie na záhradu nie je nutné stavebné povolenie. U rady modelov nie je potrebné pripraviť betónovú podmurovku. K dostaniu sú modely s dostatočne pevnou základňou.
 
Skleníky môžete kúpiť v rôznych veľkostiach, je možné ich vyhrievať, pokiaľ v nich pestujete náchylnejšie či exotické rastliny a tiež osvetliť. Skleníky sa môžu stavať ako súčasť steny domu alebo ako voľne stojace, ktoré využívajú po celý deň slnečné lúče. Hrebeň skleníka smerujte od severu k juhu, aby sa v dopoludňajších hodinách slnko opieralo o jeho dlhšej strany a cez poludnie, pri intenzívnom slnečnom žiarení, pôsobili lúče len na malú časť skleníka.