Čo je to lavička

Lavička (lavica) je druh sedacieho nábytku , na ktorý sa zmestí vedľa seba viac osôb. Umiestňuje sa vonku - na súkromných záhradách (pod strom, pod pergolu , do altánku , k jazierku alebo fontáne ...) aj na verejných priestranstvách ( námestie , parky, stanice, autobusové zastávky , detské ihriská , pozdĺž cyklotrás ...). Záhradná lavička je určená na oddych a relaxáciu na čerstvom vzduchu, prípadne k stretnutie a posedenie s priateľmi. Najčastejším materiálom je drevo a kov, avšak je možné ju vyrobiť aj z plastov, betónu či kameňa.

Lavička môže mať na okrajoch aj opierky (podrúčky), avšak do verejných priestorov sa používajú skôr lavičky bez postranných opierok. Tento druh záhradného nábytku sa skladá najčastejšie z pevnej kovovej konštrukcie, na ktorú sú primontované drevené laty o ľubovoľných šírkach. Menší počet širších latiek uľahčuje následnú údržbu, kedy je potrebné drevené časti odmontovať, obrúsiť a nalakovať.

Tvar sedacej časti môže byť rovný alebo anatomicky tvarovaný. Lavička môže byť z jednoduchých lát alebo rôzne zdobená, napríklad kovovým výpletom. Najčastejšie má aj opierku na chrbát, ale pre čo najväčšiu úsporu miesta na priestranstvách, kde sedí veľké množstvo ľudí (vonkajšie koncerty a kultúrne predstavenia - hľadisko, lavica u stolov na party ...), sa umiestňujú lavica bez chrbtových opierok.