stavba bazénov

Ak máte v záhrade dostatok miesta, môžete si splniť svoj sen a zaobstarať si na záhrade bazén. Stavba bazénu svojpomocne je náročná a zahŕňa mnoho úkonov, vrátane prípravy podkladu pre bazén a základové dosky. Ak si nie ste istí, že to zvládnete, je možné si objednať bazén na kľúč. 
 
Stavba bazénu - je potrebné stavebné povolenie? 
 
To, či potrebujete stavebné povolenie, záleží na veľkosti bazéna. Pokiaľ máte zastavanú plochu do 40 m2, potom vám postačí územný súhlas. U väčšieho bazéne musíte mať stavebné povolenie rovnako, ako u rodinného domu či iné väčšie stavby. Stavebné povolenie nie je nutné pre nadzemné bazény, ktoré jednoducho kedykoľvek zložíte a uskladníte. 
 

Stavba bazénov v 11 krokoch

1) Príprava podkladu
2) Výkop zeminy
3) Zhotovenie betónovej dosky
4) Zaliatie betónom
5) Stavba stien bazéna
6) Omietnutie stien
7) Položenie fólie
8) Inštalácia techniky a bazéna
9) Zasypanie okolí bazéna zeminou
10) Naplnenie vodou
11) Úprava terénu (poklad dlaždíc)
 
Stavba bazénov vyžaduje presnosť a precíznosť, bazénová vaňa sa nesmie nijako prehýbať, deformovať. Zle položený bazén môžete veľmi ľahko zničiť. Je preto lepšie obrátiť sa na odborníkov, s ktorými spíšete zmluvu o dielo, v ktorej je definovaný rozsah prác, termín dodania aj výsledná cena. Za pár dní môžete mať bazén k dispozícii. 
 
Vyberte si bazén od firmy, ktorá vykoná realizáciu bazéna, pomôže vám s výberom materiálu i veľkosti bazénu. Vhodné parametre vám ušetrí rad starostí. Bazén je potrebné umiestniť na slnečné miesto, ideálne blízko vchodu od domu. Zapustiť do zeme môžete bazény z kovu, nerezu, laminátu, s keramickým povrchom, ale aj betónové bazény. Tvar si vyberte podľa počtu členov rodiny a aktivít v bazéne - menšie bazény pre deti a na osvieženie, väčšie bazény pre plavcov.